Interpretacja indywidualna z dnia 21 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.646.2022.1.MS
Zbycie udziałów w spółce z o.o.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 19 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w podatku dochodowym od osób fizycznych, który dotyczy rozliczenia kosztów odpłatnego zbycia udziałów w spółce z o.o.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wskazał Pan, że jest wspólnikiem w spółce z ograniczoną działalnością, która prowadzi działalność w zakresie produkcji leków weterynaryjnych. Posiada Pan 50% udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i zamierza je w tym roku zbyć. W związku z tym, zwrócił się Pan do firmy zewnętrznej o znalezienie nabywcy na rynku krajowym albo zewnętrznym. Firma ta, będąca pośrednikiem między Panem a potencjalnym nabywcą pobierze wynagrodzenie prowizyjne za wykonaną usługę, które będzie zależeć od wysokości wynegocjowanej kwoty równoważnej 50% wartości spółki.
Wskazał Pan, że jednak to nie spółka będzie zbywać udziały, a Pan jako jej wspólnik.
Przychody ze sprzedaży udziałów stanowią przychody z zysków kapitałowych, o których mowa w art. 17 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z zapisami zawartymi w tej ustawie, następuje opodatkowanie transakcji zbycia udziałów.
Na potrzeby ustalenia wielkości osiągniętego przychodu zastosowanie znajdzie art. 30b ust. 1 ww. ustawy. Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty