Wyrok SN z dnia 21 września 2017 r., sygn. I PK 254/16
Wypowiedzenie przez szpital kliniczny umowy o pracę nauczycielowi akademickiemu zatrudnionemu w uczelni medycznej samoistnie nie stanowi przyczyny uzasadniającej rozwiązanie stosunku pracy z tą uczelnią, ponieważ zapewnienie takiemu nauczycielowi możliwości uczestniczenia w sprawowaniu opieki zdrowotnej jest obowiązkiem uczelni medycznej.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Zbigniew Korzeniowski
SSN Piotr Prusinowski
w sprawie z powództwa J. K. przeciwko Uniwersytetowi Medycznemu w B. o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 21 września 2017 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku z dnia 14 kwietnia 2016 r., sygn. akt V Pa 29/16,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w Białymstoku do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy w Białymstoku, wyrokiem z 22 stycznia 2016 r., przywrócił powódkę J. K. do pracy w Uniwersytecie Medycznym w B. na poprzednich warunkach (pkt I.) oraz zasądził od pozwanego na rzecz powódki kwotę 360 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego (pkt II.).
Z ustaleń Sądu pierwszej instancji wynika, że podstawą zatrudnienia J. K. na Uniwersytecie Medycznym w B. były dwie następujące po sobie umowy o pracę na czas określony. Pierwsza została zawarta 29 września 2009 r. na czas określony od 1 października 2009 r. do 30 czerwca 2011 r., w pełnym wymiarze czasu pracy, na stanowisku asystenta. Jako miejsce wykonywania pracy wskazano Zakład Fonoaudiologii Klinicznej i Logopedii. W dniu 10 maja 2010 r. J. K. uzyskała stopień doktora nauk medycznych w zakresie medycyny. W maju 2011 r. Kierownik Zakładu Fonoaudiologii Klinicznej i Logopedii dr hab. n. med. B. K. skierowała do rektora Uniwersytetu Medycznego w B. „Wniosek w sprawie przedłużenia zatrudnienia nauczyciela akademickiego” (powódki). Przełożona wnioskowała o zatrudnienie dr n. med. J. K. na stanowisku asystenta, na zasadach określonych w § 75 statutu uczelni. Rektor uczelni wyraził zgodę na przedłużenie zatrudnienia powódki, czego wyrazem była kolejna umowa o pracę na czas określony od 1 lipca 2011 r. do 30 czerwca 2021 r., w pełnym wymiarze czasu pracy, na stanowisku asystenta – pracownika naukowo-dydaktycznego w Zakładzie Fonoaudiologii Klinicznej i Logopedii. W umowie zawarto klauzulę dopuszczającą możliwość wcześniejszego jej rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty