Interpretacja indywidualna z dnia 19 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.810.2022.3.MG
W zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 3 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami, które wpłynęły 10 października 2022 r. oraz 14 października 2022 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego (wynikający z wniosku, jak i jego uzupełnień)
Pana rodzice kupili gospodarstwo rolne wielkości 5,20 ha wraz z zabudową, tj. domem i budynkami gospodarczymi w 1970 r.
Po śmierci ojca w 1986 r. gospodarstwo funkcjonowało już tylko w małym zakresie. W 2015 r. Pana matka ze względu na podeszły wiek postanowiła dokonać podziału swojej części gospodarstwa na zasadzie zgodności i również części należącej się współwłaścicielom (pięcioro rodzeństwa/dzieci).
Po wykonaniu pomiarów i map geodezyjnych i innych czynności prawnych i sądowych doszło do ostatecznego zgodnego podziału spadku (gruntów i budynków). Dwa postanowienia sądowe z 18 lipca 2017 r. oraz z 20 listopada 2018 r. zakończyły podział spadkowy. Cały podział dokonał się za zgodą i aprobatą wszystkich zainteresowanych.
28 grudnia 2021 r. sprzedał Pan swoją część spadku, tj. działkę rolną o pow. 0,7596 ha za kwotę 152 000 zł, gdyż Pana sytuacja rodzinna i materialna (bardzo zły stan zdrowia) wymagała tej sprzedaży. Nadmienił Pan, że ten grunt rolny posiada VI kl., nie jest więc atrakcyjną ofertą (jest to bardzo pochyły teren górski i częściowo osuwiskowy stok).
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego
Rodzice byli właścicielami gospodarstwa rolnego na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej, ojciec zmarł w 1986 r. Spadek po ojcu dziedziczyła matka i pięcioro dzieci. W 2015 r. nie były dokonywane żadne czynności. Postępowanie spadkowe po ojcu było przeprowadzone w 2017 r. Sprzedaż dotyczyła działki nabytej w drodze spadku po ojcu i zniesienia współwłasności. Postanowienie sądu z 18 lipca 2017 r. dotyczyło zgodnego działu spadku i zniesienia współwłasności bez spłat i dopłat. Z uwagi na konieczność zmiany granic jedna z działek nie była przedmiotem podziału - została we współwłasności, natomiast została przyznana do użytkowania według wstępnego planu podziału Panu i bratu. Następnie, po ustaleniu granic, działka ta została podzielona na dwie części i postanowieniem sądu z 20 listopada 2018 r. została zniesiona współwłasność (w drodze zgodnego zniesienia współwłasności) w ten sposób, że działka będąca przedmiotem wniosku została przyznana Panu, a druga z działek bratu, zgodnie z tym co było wstępnie w postanowieniu z 2017 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty