Interpretacja indywidualna z dnia 18 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.553.2022.1.GG
Opodatkowanie wycofania nieruchomości ze spółki jawnej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
20 lipca 2022 r. wpłynął wniosek wspólny Zainteresowanych o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych zmniejszenia udziału kapitałowego w spółce jawnej.
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1.Zainteresowany będący stroną postępowania:....
2.Zainteresowany niebędący stroną postępowania:.....
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
…. podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce są jedynymi wspólnikami w .. spółka jawna z siedzibą w ….., wpisanej do KRS pod nr ….. , Regon …… , NIP…….. Majątek spółki jawnej obejmuje m.in. prawo użytkowania wieczystego działki gruntu na lat 99, tj. do dnia .... r. oraz prawo własności znajdujących się na tym gruncie budynków, dla których prowadzona jest księga wieczysta nr ….. /…./… . Powyższe prawo użytkowania wieczystego i odrębną własność budynków …….. nabyli umową sprzedaży z dnia ……. do majątku wspólnego prowadzonej przez Nich spółki cywilnej, która następnie na podstawie art. 26 § 4 k.s.h. została przez wspólników przekształcona w powyższą spółkę jawną zarejestrowaną w KRS dniu …… r. W celu przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną wspólnicy zawarli dnia ……….r. umowę spółki jawnej i oświadczyli w niej, że prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej i na podstawie art. 26 § 4 k.s.h. zawierają umowę spółki jawnej.
W tej umowie oświadczyli także, że do spółki cywilnej wnieśli wkłady pieniężne w wysokości po ……. zł każdy oraz że uczestniczą w zyskach i stratach spółki po ½. Spółka jawna jest ujawniona w powyższej księdze wieczystej, jako użytkownik wieczysty gruntu i właściciel budynków stanowiących odrębną nieruchomość na podstawie powyższej umowy sprzedaży i postanowienia Sądu Rejonowego w …… z dnia ……..r. o wpisaniu spółki jawnej do KRS. Spółka jawna nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, ponieważ jej wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne. ..... zamierzają zawrzeć umowę, na podstawi, której wycofają z majątku spółki jawnej opisanej wyżej prawo użytkowania wieczystego gruntu i odrębną własność budynków poprzez przeniesienie na Nich przez spółkę jawną tych praw w udziałach po ½. W akcie notarialnym zostanie złożony wniosek o wpisanie ……. do księgi wieczystej o podanym wyżej numerze, jako współużytkowników wieczystych gruntu i współwłaścicieli budynków położonych na gruncie w udziałach po ½ z jednoczesnym wykreśleniem spółki jawnej. Ponieważ powyższe prawa spółka jawna nabyła na skutek przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną, uznać należy, że spółka jawna nabyła je tytułem wkładu wniesionego przez wspólników (cały majątek spółki cywilnej stał się wkładem wspólników do spółki jawnej). Dlatego w zamierzonej umowie wspólnicy oświadczą, że zawierają umowę zobowiązującą spółkę jawną do zwrotu na nich powyższych praw tytułem zwrotu części wkładu i w wykonaniu tego zobowiązania, działając w imieniu spółki jawnej, przenoszą na…… prawo użytkowania wieczystego gruntu i odrębną własność budynków w udziałach po ½. Czynność ta będzie również stanowić obniżenie ich udziałów kapitałowych w spółce jawnej przez zwrot części wkładu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty