Interpretacja indywidualna z dnia 14 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.401.2022.2.PRM
Opodatkowanie podatkiem VAT przeniesienia Nieruchomości wykorzystywanej w działalności spółki do majątku prywatnego wspólników.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 sierpnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 19 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania podatkiem VAT przeniesienia Nieruchomości wykorzystywanej w działalności Państwa spółki do majątku prywatnego wspólników. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 września 2022 r. (wpływ 3 października 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jesteście Państwo spółką cywilną, która została założona w 1997 r. przez czterech wspólników. Wspólnicy zajmowali się prowadzeniem stacji kontroli pojazdów. Ze względu na wiek (m.in.: 67 lat, 72 lata, 74 lata), zamierzają Państwo zakończyć prowadzenie działalności gospodarczej z końcem 2022 r. i przenieść nieruchomość, będącą składnikiem wykorzystywanym do działalności spółki cywilnej, do majątków prywatnych wspólników tej spółki.
Doprecyzowanie i uzupełnienie opisu sprawy
Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej jesteście Państwo czynnym podatnikiem VAT. NIP spółki cywilnej to: (...).
Nieruchomość znajduje się na działkach położonych przy ul. (...) w (...). Działki oznaczone są nr 1 i 2 w obrębie (...).
Nabycie prawa własności do działek oznaczonych numerami ewidencyjnymi 1 i 2 w obrębie (...) nastąpiło na podstawie decyzji zarządu (...) z 14 marca 2000 r. Decyzja ta orzekała o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Adresatem tej decyzji byli – Z.K., T.L., W.K. i E.R., tj. wspólnicy spółki cywilnej działającej pod nazwą (...). Prawo użytkowania wieczystego do nieruchomości gruntowej oraz prawo własności do budynku położonego na dwóch działkach o nr 1 i 2 w obrębie (...), dla których jest prowadzona jedna księga wieczysta o numerze (...), zostało nabyte przez ww. wspólników spółki cywilnej na podstawie umowy o oddaniu gruntu w użytkowanie wieczyste i sprzedaży budynku sporządzonej przez notariusza A.M. 11 grudnia 1997 r. (Rep. A nr (...)).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty