Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024
07.10.2022 Kadry i płace

Nowe rozporządzenie w sprawie awansu zawodowego nauczycieli

Od 13 września 2022 r. obowiązuje rozporządzenie, które stanowi doprecyzowanie nowych regulacji w zakresie uzyskiwania przez nauczycieli stopni awansu zawodowego według zmienionych założeń i procedury. Przepisy te określają obowiązki nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu.

Wraz z nowym rokiem szkolnym 2022/2023 rozpoczęła się reforma systemu awansu zawodowego nauczycieli. Zlikwidowane zostały stopnie awansu nauczyciela stażysty i kontraktowego. Pojawiła się także nowa funkcja nauczyciela mentora oraz obowiązek obserwacji zajęć prowadzonych przez nauczyciela. Te i inne zmiany to efekt nowelizacji przepisów ustawy - Karta Nauczyciela wprowadzonych ustawą z 23 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw. W związku z tą nowelizacją zaistniała konieczność wydania przepisów wykonawczych stanowiących doprecyzowanie regulacji w zakresie awansu według nowych założeń i procedury. W tym celu zostało wydane rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 6 września 2022 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, które weszło w życie 13 września 2022 r. Rozporządzenie uszczegóławia zasady awansu zawodowego nauczycieli.

1. Sposób odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela

Nauczyciel rozpoczynający pracę w zawodzie, w trakcie odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela, będzie zobowiązany:

  • zapoznać się z organizacją, zadaniami i zasadami funkcjonowania szkoły,
  • prowadzić powierzone mu zajęcia oraz uczestniczyć w pracach związanych z realizacją zadań dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych i innych statutowych zadań szkoły wynikających z potrzeb szkoły i środowiska lokalnego,
  • obserwować zajęcia prowadzone przez mentora lub innego nauczyciela,
  • doskonalić swoje kompetencje w związku z wykonywanymi obowiązkami, w szczególności w zakresie kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniów szczególnie uzdolnionych,
  • przeprowadzić tzw. zajęcia otwarte w drugim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela (w obecności dyrektora szkoły, mentora oraz doradcy metodycznego albo nauczyciela-konsultanta lub przedstawiciela organu sprawującego nadzór pedagogiczny bądź nauczyciela dyplomowanego, który naucza tego samego przedmiotu lub prowadzi ten sam rodzaj zajęć, zatrudnionego w tej samej lub innej szkole) oraz w ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela (w obecności komisji powołanej przez dyrektora szkoły, która po przeprowadzonych zajęciach będzie wydawała opinię w tym zakresie: pozytywną albo negatywną).
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne