22.09.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.293.2022.2.JSU

Uznanie, że darowizny każdej z opisanych części gospodarstwa rolnego na rzecz synów stanowią transakcje zbycia zorganizowanych części przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, a tym samym darowizny te nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna

- stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Pana wniosek z 9 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług darowizny części gospodarstwa rolnego na rzecz synów - wpłynął 9 czerwca 2022 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(…) i (…) małżonkowie (…) są współwłaścicielami na prawach wspólności ustawowej gospodarstwa rolnego z siedzibą w (…), w gminie (…), łącznego obszaru (…) ha. Trzy z działek o łącznym obszarze (…) ha stanowią majątek osobisty (…), gdyż zostały nabyte do jego majątku osobistego umową przekazania gospodarstwa rolnego w (…) r. W skład gospodarstwa rolnego wchodzą w szczególności nieruchomości rolne (grunty), budynki, budowle, maszyny, urządzenia rolnicze, nawozy, środki ochrony roślin i zapasy, umożliwiające prowadzenie działalności rolniczej, prawa i zobowiązania, w szczególności wynikające z zawartych umów z kontrahentami. Od (…) r. (…) z tytułu prowadzenia działalności rolniczej na powyższym gospodarstwie rolnym jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, NIP (…). Dokonywał odliczenia podatku naliczonego w szczególności w związku z budową niektórych budynków w gospodarstwie i zakupem maszyn i urządzeń rolniczych. (…) nigdy nie była i nie jest podatnikiem VAT.

Powyższe gospodarstwo rolne składa się z dwóch niezależnych, wydzielonych części - pierwsza zajmująca się produkcją (…) i druga zajmująca się produkcją (…). Na każdą z tych części składa się wyodrębniony w istniejącym gospodarstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania (w szczególności wynikające z zawartych umów), przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Obie części gospodarstwa prowadzone są na wyodrębnionych nieruchomościach (działkach rolnych, budynkach, budowlach).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne