23.02.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 23 lutego 2022 r., sygn. II CSKP 442/22

Szkoda w rozumieniu art. 36 ust. 1 pkt 1 u.p.z.p. ma postać realnie poniesionej straty (damnum emergens) w postaci spadku wartości nieruchomości, a nie utraconych korzyści (lucrum cessans). Spadek wartości nieruchomości jest jednoznaczny ze zmniejszeniem aktywów, a więc nie chodzi tu o utracone korzyści, ale szkodę polegającą na zmniejszeniu wartości majątku poszkodowanego.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jacek Grela (przewodniczący) ‎

SSN Marcin Łochowski (sprawozdawca) ‎

SSN Kamil Zaradkiewicz

w sprawie z powództwa A. w W. ‎przeciwko Gminie B. ‎o zapłatę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 23 lutego 2022 r., ‎skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) ‎z dnia 6 listopada 2019 r., sygn. akt I ACa (…),

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od A. w W. na rzecz Gminy B. kwotę 12 500 (dwanaście tysięcy pięćset) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 6 listopada 2019 r. Sąd Apelacyjny w (…) oddalił apelację A. w W., wniesioną od wyroku Sąd Okręgowego w B. z 31 października 2018 r., którym Sąd ten oddalił powództwo o zasądzenie od Gminy B. kwoty 9 284 500 zł z tytułu odszkodowania za obniżenie wartości nieruchomości powoda wskutek uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz orzekł o koszach postępowania.

Sąd Apelacyjny oparł swoje rozstrzygnięcie na następujących ustaleniach faktycznych i rozważaniach prawnych:

Nieruchomość oznaczona obecnie jako pgr (…), położona w B. i objęta księga wieczystą nr (...), stanowi własność Skarbu Państwa – A. i została jej przekazana we władanie na podstawie decyzji Prezydenta Miasta B. z 16 listopada 1998 r. Decyzją Okręgowej Wojskowej Inspekcji Architektoniczno-Budowlanej z 22 kwietnia 1985 r., nr (…), na podstawie art. 21 ustawy z dnia 24 października 1974 r. Prawo budowalne (Dz.U. z 1974 r., Nr 38, poz. 229 ze zm.), zatwierdzono plan realizacyjny wojskowych ogrodów działkowych i udzielono pozwolenia na budowę inwestycji, obejmującą wojskowe ogrody działkowe w B., a zarządzeniem Dowódcy Garnizonu B. z 12 marca 1986 r. zorganizowano z dniem 6 marca 1986 r. wojskowy ogród działkowy „S.”. W tym celu 1 czerwca 1988 r. przekazano Zarządowi Wojskowych Ogrodów Działkowych 109 działek, w tym nieruchomość oznaczoną aktualnie jako pgr (…). Zgodnie z treścią rejestru prowadzonego przez Polski Związek Działkowców, Pracowniczy Ogród Działkowy „S.” powstał w 1987 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne