19.05.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 19 maja 2022 r., sygn. II CSKP 971/22

Przepis art. 6 ust. 1 dyrektywy 93/13 nie pozwala zastąpić kursu sprzedaży z tabeli żadnym innym kursem notowania CHF do złotego, w tym np. średnim kursem ogłaszanym przez NBP.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Maciej Kowalski (przewodniczący) ‎

SSN Tomasz Szanciło (sprawozdawca) ‎

SSN Jacek Widło

w sprawie z powództwa K. B. i N. B. ‎przeciwko […] Bank S.A. w W. ‎o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 19 maja 2022 r., ‎skargi kasacyjnej pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego w […] ‎z dnia 4 września 2020 r., sygn. akt I ACa […],

I. oddala skargę kasacyjną;

II. zasądza od […] Bank S.A. w W. na rzecz K. B. i N. B.kwotę 5.400 (pięć tysięcy czterysta złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 4 kwietnia 2018 r. Sąd Okręgowy w O. pozbawił w całości wykonalności tytuł wykonawczy w postaci bankowego tytułu wykonawczego nr […] z dnia 4 września 2015 r. wydanego przez […] Bank S.A. w W. (dalej: Bank), któremu została nadana klauzula wykonalności postanowieniem Sądu Rejonowego w W. z dnia 7 października 2015 r., sygn. akt I Co […].

Postanowieniem z dnia 24 lipca 2018 r. Sąd Okręgowy sprostował oczywistą omyłkę w powyższym wyroku w ten sposób, że w miejsce słowa „wykonawczego” wpisał słowo „egzekucyjnego”.

Powyższe rozstrzygnięcie oparto na następujących ustaleniach faktycznych:

W dniu 20 sierpnia 2007 r. N. i K. małżonkowie B. zawarli z Bankiem umowę kredytu hipotecznego nominowanego do CHF nr […]. Na jego podstawie pozwany udzielił powodom kredytu w kwocie 284.779,81 zł na cele mieszkaniowe. Kredyt był wypłacony w czterech transzach, w złotych polskich, przy jednoczesnym przeliczeniu wysokości wypłacanej kwoty (transzy) na CHF według kursu kupna walut dla CHF, ustalanego przez Bank i obowiązującego w Banku w dniu wypłaty środków (§ 3 ust. 1 i 2). Kredytobiorcy zobowiązali się do spłaty kredytu w 378 równych ratach kapitałowo-odsetkowych, dokonywanych w złotych po uprzednim ich przeliczeniu przez pozwanego według kursu sprzedaży CHF obowiązującego w NBP na dzień przed datą wpływu środków do Banku (§ 5 ust. 1, 3 i 5). Zgodnie z § 10 ust 1 i 2 umowy Bank był uprawniony do wypowiedzenia umowy kredytu przed terminem ostatecznej spłaty określonym w harmonogramie spłaty, z zachowaniem 30-dniowego okresu wypowiedzenia, w szczególności w przypadku, gdyby kredytobiorcy m.in. nie zapłacili w terminach określonych w harmonogramie spłaty pełnych rat kredytu za co najmniej dwa okresy płatności. Okres wypowiedzenia miał być liczony od dnia następującego po dniu doręczenia wypowiedzenia, a kredyt stać się wymagalny w pierwszym dniu następującym po upływie okresu wypowiedzenia. Jeżeli kredytobiorcy mimo upływu okresu wypowiedzenia nie uregulowaliby należności, Bank w pierwszym dniu roboczym następującym po upływie okresu wypowiedzenia miał dokonać przewalutowania całego wymagalnego zadłużenia na PLN, według kursu sprzedaży waluty dla CHF z Tabeli kursów NBP obowiązującego w tym dniu (§ 11 ust 4). W § 11 ust. 5 umowy zawarto oświadczenia kredytobiorców dotyczące poddania się egzekucji zadłużenia z tytułu umowy oraz uprawnienia Banku do wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego do kwoty zadłużenia z tytułu umowy w wysokości 569.559,62 zł i wystąpienia z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności temu tytułowi w terminie do 3 lat od dnia wymagalności ostatniej raty kredytu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty