Interpretacja indywidualna z dnia 22 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.121.2022.2.MAZ
W opisanym zdarzeniu przyszłym wystąpią czynności podlegające opodatkowaniu akcyzą, zwolnione od akcyzy; określenie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wytwarzania energii elektrycznej, obowiązku w zakresie składania deklaracji podatkowych, obowiązku prowadzenia ewidencji ilościowej energii elektrycznej; wskazanie, czy Gmina będzie posiadała status podatnika akcyzy w związku z produkcją energii elektrycznej
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku akcyzowym, w zakresie pytań nr 1-4 oraz 6-7, jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek z 13 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który wpłynął 17 maja 2022 r., dotyczy: uznania, że w opisanym zdarzeniu przyszłym wystąpią czynności podlegające opodatkowaniu akcyzą, zwolnione od akcyzy; określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wytwarzania energii elektrycznej, obowiązku w zakresie składania deklaracji podatkowych, obowiązku prowadzenia ewidencji ilościowej energii elektrycznej; wskazania, czy Gmina będzie posiadała status podatnika akcyzy w związku z produkcją energii elektrycznej. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 lipca 2022 r. (wpływ 14 lipca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Gmina ABC (dalej jako: „Gmina” lub „Wnioskodawca”) jest osobą prawną, zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej jako: „ustawa o samorządzie gminnym”).
W strukturze organizacyjnej Gminy znajdują się jednostki budżetowe (dalej jako: „Jednostki”). Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę, iż w świetle ustawy z dnia 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług (dalej jako: „VAT”) oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz.U. z 2016 r. poz. 1454, dalej jako: „ustawa centralizacyjna”), w dniu 1 stycznia 2017 r. doszło do scentralizowania rozliczeń VAT Gminy oraz Jednostek. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług, zarejestrowanym jako podatnik czynny oraz płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty