Uchwała SN z dnia 8 kwietnia 2021 r., sygn. I KZP 9/20
Samowolne opuszczenie miejsca pracy przez skazanego, zatrudnionego poza terenem zakładu karnego w systemie bez konwojenta, na podstawie art. 91 pkt 2 k.k.w., nie stanowi czynności sprawczej przestępstwa określonego w art. 242 § 1 k.k.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Andrzej Siuchniński (przewodniczący)
SSN Małgorzata Gierszon
SSN Jerzy Grubba
SSN Dariusz Kala
SSN Przemysław Kalinowski
SSN Piotr Mirek
SSN Andrzej Tomczyk (sprawozdawca)
przy udziale prokuratora Prokuratury Krajowej Małgorzaty Kozłowskiej
w sprawie B. Z.
oskarżonego z art. 242 § 1 k.k.,
po rozpoznaniu w Izbie Karnej na posiedzeniu
w dniach: 25 lutego i 8 kwietnia 2021 r.,
przedstawionego na podstawie art. 82 § 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 154) do rozstrzygnięcia składowi siedmiu sędziów Sądu Najwyższego, zagadnienia prawnego budzącego poważne wątpliwości co do wykładni przepisów prawa wyrażone w pytaniu:
„Czy samowolne opuszczenie przez skazanego miejsca pracy wyznaczonego w ramach zatrudnienia poza terenem zakładu karnego w systemie bez konwojenta, na podstawie art. 91 pkt 2 k.k.w., stanowi czynność sprawczą przestępstwa określonego w art. 242 § 1 k.k.?"
postanowił
podjąć uchwałę następującej treści:
Samowolne opuszczenie miejsca pracy przez skazanego, zatrudnionego poza terenem zakładu karnego w systemie bez konwojenta, na podstawie art. 91 pkt 2 k.k.w., nie stanowi czynności sprawczej przestępstwa określonego w art. 242 § 1 k.k.
UZASADNIENIE
Sąd Najwyższy w sprawie B. Z. po rozpoznaniu, przekazanego na podstawie art. 82 § 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym (dalej: uSN, tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 154) do rozstrzygnięcia składowi siedmiu sędziów Sądu Najwyższego, zagadnienia prawnego budzącego poważne wątpliwości co do wykładni prawa stwierdził, co następuje:
Przedstawione na wstępie zagadnienie prawne wyłoniło się w następującej sytuacji procesowej.
B. Z. oskarżono o to, że: „w dniu 19 września 2017 r. w miejscowości W. gm. G., podczas wykonywania pracy w ramach zatrudnienia zewnętrznego w C. S.A. uwolnił się sam, będąc pozbawionym wolności w Zakładzie Karnym w I., na podstawie orzeczenia Sądu Rejonowego w L., Wydział Zamiejscowy w R., sygn. akt VII K (...) z art. 286 § 3 k.k. i art. 297 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. oraz Sądu Rejonowego w G., sygn. akt II W (...) z art. 70 § 1 k.k.s., art. 70 § 2 k.k.s., art. 65 § 4 k.k.s., art. 91 § 4 k.k.s. i art. 50 § 1 k.k.s.”, tj. o czyn z art. 242 § 1 k.k.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty