28.03.2017 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 28 marca 2017 r., sygn. II PK 20/16

Pracownik - ojciec wychowujący dziecko przed 2 stycznia 2016 r. (zmianą art. 180 § 5 k.p.) miał prawo do części urlopu macierzyńskiego (dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego), nawet gdy prawo matki do zasiłku macierzyńskiego wynikało z ubezpieczenia chorobowego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Zbigniew Korzeniowski (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Bogusław Cudowski

SSN Zbigniew Myszka

w sprawie z powództwa A. S. przeciwko L. [...] spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. o udzielenie urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 28 marca 2017 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 8 października 2015 r., sygn. akt XXI Pa […],

I. oddala skargę kasacyjną,

II. zasądza od strony pozwanej na rzecz powoda 120 zł (sto dwadzieścia) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w W. wyrokiem z 8 października 2015 r. uwzględnił apelację powoda A. S. i zmienił oddalający jego powództwo wyrok Sądu Rejonowego w W. z 13 marca 2015 r. w ten sposób, że nakazał pozwanemu pracodawcy L. [...] spółce z o.o. w W. udzielenie powodowi urlopu macierzyńskiego w wymiarze sześciu tygodni od 19 września do 31 października 2014 r., dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze sześciu tygodni od 1 listopada do 13 grudnia 2014 r. oraz urlopu rodzicielskiego w wymiarze dwudziestu sześciu tygodni od 14 grudnia do 14 czerwca 2015 r.

Powód skierował pozew przeciwko pozwanemu pracodawcy o udzielenie zasądzonych urlopów wobec rezygnacji przez jego żonę, prowadzącą działalność gospodarczą, z pozostałej części zasiłku macierzyńskiego.

Sąd Rejonowy ustalił, że żona powoda po urodzeniu 13 czerwca 2014 r. dziecka korzystała z zasiłku macierzyńskiego. Nie pozostawała w stosunku pracy lecz prowadziła działalność gospodarczą i pismem z 23 lipca 2014 r. skierowanym do ZUS oświadczyła, że rezygnuje z pozostałej części zasiłku macierzyńskiego (sześciu tygodni) i że powód będzie korzystał z urlopu rodzicielskiego w wymiarze 26 tygodni. Jednocześnie zrzekła się na rzecz powoda (pismem do ZUS z 11 sierpnia 2014 r.) urlopu macierzyńskiego od 19 września 2014 r. Powód w spornym okresie pozostawał z pozwanym w stosunku pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty