Interpretacja indywidualna z dnia 25 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.41.2022.1.DD
W zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości, z której całość zysku zostanie przekazana przez Wnioskodawcę jako administratora hipoteki na rzecz wierzyciela hipotecznego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 stycznia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości, z której całość zysku zostanie przekazana przez Wnioskodawcę jako administratora hipoteki na rzecz wierzyciela hipotecznego.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
X Sp. z o.o. w likwidacji (dalej: „Wnioskodawca”) jest administratorem hipoteki ustanowionej na nieruchomości (dalej: „Nieruchomość”) jako zabezpieczenie emisji obligacji wyemitowanych przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w 2012 r. Zgodnie z art. 7 ust. 1a ustawy o obligacjach emitent obligacji zawarł z Wnioskodawcą pisemną umowę o ustanowienie administratora hipoteki. Zgodnie z umową Wnioskodawca wykonuje prawa i obowiązki wierzyciela hipotecznego zgodnie z postanowieniami warunków emisji obligacji. Warunki emisji obligacji wskazują, że w przypadku ich naruszenia administrator hipoteki będzie uprawniony do podjęcia działań bezpośrednio zmierzających do zasądzenia i zaspokojenia obligatariuszy z Nieruchomości. W wyniku naruszenia warunków emisji obligacji Nieruchomość będąca przedmiotem zabezpieczenia stała się przedmiotem postępowania egzekucyjnego i została nabyta przez Wnioskodawcę na licytacji komorniczej. Wnioskodawca zamierza zbyć Nieruchomość za cenę wyższą, niż wydatki na nabycie Nieruchomości na licytacji komorniczej. Cały zysk ze sprzedaży Nieruchomości zostanie przekazany wierzycielowi hipotecznemu – Wnioskodawca jako administrator hipoteki nie otrzyma z tytułu sprzedaży żadnej marży bądź prowizji, a jedynie zwrot poniesionych kosztów, jak np. usługi prawne lub prowizja pośrednika. Jedynym wynagrodzeniem Wnioskodawcy jest stałe, miesięczne wynagrodzenie określone w umowie o ustanowienie administratora hipoteki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty