Interpretacja indywidualna z dnia 15 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.352.2022.2.JK
Dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP BOX).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 kwietnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 28 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 12 lipca 2022 r. (wpływ 12 lipca 2022 r.) oraz z 12 lipca 2022 r. (wpływ 13 lipca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych
Wnioskodawca posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Rzeczypospolitej Polskiej w rozumieniu art. 3 ust. 1 Ustawy PIT. Prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą (…). Jej podstawowym przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z), która od momentu rozpoczęcia prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej stanowi przeważającą działalność Wnioskodawcy.
Od początku wykonywania tej działalności, tj. od dnia 1 kwietnia 2017 r. do dnia 31 grudnia 2021 r., Wnioskodawca opodatkowywał uzyskiwane z niej dochody z zastosowaniem liniowej stawki podatku wynoszącej 19% podstawy obliczenia podatku. Prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Od dnia 1 stycznia 2022 r. Wnioskodawca opodatkowuje przychody z prowadzonej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych (dalej „Ryczałt”). Nie wyklucza jednak, że w przyszłości zrezygnuje ze stosowania Ryczałtu i zdecyduje się na opodatkowanie dochodów z tej działalności podatkiem liniowym lub przy zastosowaniu skali podatkowej.
Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszły w życie przepisy art. 30ca i art. 30cb Ustawy PIT przewidujące tzw. ulgę IP Box. Rozwiązanie to pozwala na opodatkowanie kwalifikowanych dochodów uzyskiwanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej z kwalifikowanych praw własności intelektualnej 5% stawką podatku dochodowego. Ustawa PIT wśród tych praw wymienia m.in. autorskie prawo do programu komputerowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty