06.04.2022 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 6 kwietnia 2022 r., sygn. I USKP 86/21

Z art. 30a ust. 2 ustawy zasiłkowej nie wynika negatywny dla ubezpieczonego skutek prawny złożenia wniosku o zasiłek macierzyński za okres odpowiadający kodeksowemu okresowi urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze po upływie 21 dni od przyjęcia dziecka na wychowanie i wystąpienia do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka w postaci utraty prawa do zasiłku macierzyńskiego za cały okres przysługiwania ubezpieczonemu będącemu pracownikiem urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub jego część. Wyprowadzanie wniosku, że wobec regulacji z art. 30a ust. 2 ustawy zasiłkowej złożenie wniosku po wskazanym w tym przepisie terminie prowadzi do utraty prawa do zasiłku macierzyńskiego za cały okres (lub jego część) odpowiadający kodeksowemu okresowi urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, byłoby sprzeczne z celem przepisów ustawy zasiłkowej oraz celem samego zasiłku macierzyńskiego.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący, sprawozdawca) ‎

SSN Zbigniew Korzeniowski ‎

SSN Maciej Pacuda

w sprawie z odwołania M. S.-M. ‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w P. ‎o zasiłek macierzyński, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 6 kwietnia 2022 r., ‎skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w P. ‎z dnia 20 grudnia 2019 r., sygn. akt VI Ua […],

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w P. na rzecz M. S.-M. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w P., decyzją z 24 września 2018 r., odmówił ubezpieczonej M. S.-M. prawa do zasiłku macierzyńskiego z tytułu przyjęcia na wychowanie małoletnich dzieci M. (ur. […] 2012 r.) oraz Z. (ur. […] 2013 r.) za okres od 1 września 2018 r. do 31 sierpnia 2019 r. W uzasadnieniu swojej decyzji organ rentowy argumentował, że chociaż przepisy nie określają, w jakim terminie powinien zostać wykorzystany urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, to jednak z celu tego urlopu wynika, że powinien być wykorzystany niezwłocznie po spełnieniu przez pracownika warunków nabycia do niego prawa. Przyznanie prawa do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego po upływie znacznego czasu od chwili przyjęcia dziecka na wychowanie jest bezprzedmiotowe, niezależnie od przyczyny niewykorzystania tego urlopu bezpośrednio po tej chwili.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty