22.06.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.134.2022.1.RD

Brak obowiązku obliczania i wpłacania kwot podatku VAT na podstawie art. 103 ust. 5a ustawy w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

23 marca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku obowiązku obliczania i wpłacania kwot podatku VAT na podstawie art. 103 ust. 5a ustawy o VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

A. S.A.

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

B. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Spółka A. jest producentem i dystrybutorem benzyny lotniczej, rajdowej oraz alkilatowej, zarejestrowanym jako czynny podatnik VAT (w tym dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych).

W ramach swojej działalności Spółka A. dokonuje i zamierza nadal dokonywać wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, w tym m.in. alkilatu (dalej: „Transakcje WNT”).

Do transakcji tych zastosowanie dotychczas znajdował art. 103 ust. 5aa ustawy o VAT.

Spółka B. jest producentem i dystrybutorem wysokoenergetycznych olejów opałowych oraz małotonażowych preparatów chemicznych. Spółka B prowadzi skład podatkowy w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym. Dla celów niniejszego wniosku Spółka A oraz Spółka B. będą dalej łącznie określani jako „Zainteresowani”.

Transakcje WNT są obecnie rozliczane przez Spółkę A. na gruncie VAT w oparciu o mechanizm określony w art. 103 ust. 5a ustawy o VAT, poprzez płatnika, o którym mowa w art. 17a ustawy o VAT, w roli którego występuje Spółka B. (dalej: „Płatnik”). Płatnik występuje jako podmiot prowadzący skład podatkowy dokonujący na rzecz podmiotu, o którym mowa w art. 48 ust. 9 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 722; dalej: „ustawa o podatku akcyzowym”) wewnątrzwspólnotowego nabycia w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym towarów określonych w art. 103 ust. 5aa ustawy o VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne