Interpretacja indywidualna z dnia 29 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.277.2022.1.MP
Zwolnienie od podatku VAT czynności zniesienia współwłasności nieruchomości z jednoczesną dopłatą z tytułu przekroczenia wartości udziału.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie zwolnienia od podatku VAT zniesienia współwłasności nieruchomości z jednoczesną dopłatą z tytułu przekroczenia wartości udziału.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca oraz jednostka samorządu terytorialnego (Gmina) były współwłaścicielami, w częściach ułamkowych (po 50%) nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem usługowym. Przedmiotowy budynek zasiedlony został 29 lipca 1993 r.
W okresie po zasiedleniu budynku, współwłaściciele ponosili wyłącznie drobne nakłady związane z bieżącą eksploatacją budynku, takie jak wymiana żarówek, malowanie ścian, itp. Nakłady ponoszone w związku z bieżącą eksploatacją budynku zawsze były znacząco niższe niż 30% jego wartości początkowej.
Około połowy 2021 r. współwłaściciele porozumieli się co do zamiaru zniesienia współwłasności przez podział fizyczny nieruchomości. W związku z powyższym, zarówno grunt jak i budynek zostały podzielone. Decyzja o podziale nieruchomości jest decyzją prawomocną. Po dokonaniu podziału, poszczególne części nieruchomości, które następnie przypadły współwłaścicielom, zostały oszacowane przez rzeczoznawcę majątkowego z zakresu szacowania nieruchomości. 21 kwietnia 2022 r. dotychczasowi współwłaściciele zawarli, w formie aktu notarialnego umowę zniesienia współwłasności nieruchomości.
Z uwagi na niemożność dokonania idealnego podziału fizycznego nieruchomości (po 50%), Wnioskodawca otrzymał na wyłączną własność nieco mniejszą część przedmiotowej nieruchomości niż Gmina. Z powyższych względów, Wnioskodawca, tytułem wyrównania udziałów we współwłasności, otrzymał od Gminy kwotę 39.300,00 PLN netto. Powyższakwota wyliczona została proporcjonalnie do powierzchni dzielonej nieruchomości oraz jej wartości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty