Wyrok SN z dnia 8 marca 2022 r., sygn. I NSNc 87/20
Przesłankami pozytywnymi odpowiedzialności zwierzchnika są: powierzenie przez niego wykonania czynności na własny rachunek osobie podlegającej jego kierownictwu, zawinione zachowanie podwładnego, szkoda osoby trzeciej wynikająca z działania osoby podlegającej kierownictwu oraz związek przyczynowy między zachowaniem powierzającego a szkodą. Niewypowiedzianą w ustawie przesłanką negatywną odpowiedzialności jest to, aby szkoda wynikała z faktu wykonywania przez podwładnego powierzonej mu czynności, a nie była wyrządzona osobie trzeciej jedynie przy okazji jej wykonywania.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Oktawian Nawrot (przewodniczący)
SSN Adam Redzik (sprawozdawca)
Jarosław Wołodkiewicz (ławnik Sądu Najwyższego)
w sprawie z powództwa W. Ł. przeciwko "Szpitalowi […]" sp. z o.o. w T. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych 8 marca 2022 r. skargi nadzwyczajnej wniesionej przez Prokuratora Generalnego od wyroku Sądu Okręgowego w B. z 14 grudnia 2015 r., sygn. I C […]:
1.oddala skargę nadzwyczajną;
2.znosi wzajemnie koszty procesu w postępowaniu skargowym przed Sądem Najwyższym.
Uzasadnienie
I.
I.1. Pismem z 10 sierpnia 2020 r. (data wpływu do Sądu Najwyższego) Prokurator Generalny (dalej również: Skarżący) wniósł skargę nadzwyczajną od prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w B. z 14 grudnia 2015 r., I C [...], w sprawie o zapłatę z powództwa W. Ł. przeciwko Szpitalowi [...] Spółce z o.o. z siedzibą w T..
Na podstawie art. 89 § 1 i 2 w zw. z art. 115 § 1 i 1a ustawy z 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1904, dalej: u.SN) Prokurator Generalny, powołując się na konieczność zapewnienia zgodności z zasadą demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej zaskarżył powyższy wyrok w całości. Na zasadzie art. 89 § 1 pkt 1 i 2 u.SN zaskarżonemu wyrokowi zarzucił:
I. naruszenie zasad, wolności i praw człowieka i obywatela, określonych wKonstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. z 1997 r., Nr 78 poz. 486 ze zm., dalej: Konstytucja RP), a mianowicie:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty