Interpretacja indywidualna z dnia 15 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.181.2022.1.AK
Czy zapłata przez Spółkę za dostarczony produkt (owoc) w Transakcjach sprzedaży pomiędzy udziałowcami-producentami a Spółką, przeprowadzonych na zasadach rynkowych, nie będzie traktowana jako ukryty zysk, o którym mowa w art. 28m ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a zatem nie będzie stanowiła przedmiotu opodatkowania ryczałtem, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 marca 2022 r. wpłynął wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy zapłata przez Spółkę za dostarczony produkt (owoc) w Transakcjach sprzedaży pomiędzy udziałowcami-producentami a Spółką, przeprowadzonych na zasadach rynkowych, nie będzie traktowana jako ukryty zysk, o którym mowa w art. 28m ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a zatem nie będzie stanowiła przedmiotu opodatkowania ryczałtem, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (dalej także: „Spółka”) jest polskim rezydentem podatkowym i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce od całości osiąganych dochodów niezależnie od miejsca ich uzyskania. Udziałowcami Spółki jest 13 osób fizycznych będących również polskimi rezydentami podatkowymi.
Zgodnie z umową spółki, Spółka prowadzi działalność jako przedsiębiorca - Grupa Producentów dla grupy produktów: „Owoce” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie warunków wstępnego uznawania grup producentów owoców i warzyw, uznawania organizacji producentów owoców i warzyw oraz warunków i wymagań, jakie powinny spełniać plany dochodzenia do uznania (Dz. U. 09, nr 5, poz.27). Spółka jest uznaną organizacją producentów owoców i warzyw w grupie produktów „Owoce” na podstawie decyzji z dnia 26 kwietnia 2017 r., wydanej przez Dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w (…) na podstawie ustawy z dnia 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynków owoców i warzyw oraz rynku chmielu (Dz. U. z 2016 r. poz. 58). Około 90% wolumenu sprzedaży Spółki stanowi borówka amerykańska. Poza tym Spółka sprzedaje także truskawki, maliny oraz szparagi. Specyfika działalności prowadzonej przez organizacje producentów owoców i warzyw, wynikająca ze wskazanych powyżej regulacji prawnych, polega na tym, że sprzedają one owoce wyprodukowane w gospodarstwach udziałowców.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty