Interpretacja indywidualna z dnia 13 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.189.2022.1.MM
Ustalenie wartości początkowej środka trwałego.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 14 lutego 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 4 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Dnia 30 kwietnia 2014 r. razem z mężem (ustawowa wspólność majątkowa) zakupiła Pani na rynku wtórnym mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Mieszkanie to, w stanie do remontu (wizualnie „melina”, powyrywana instalacja elektryczna, hydrauliczna, ściany z oderwanym tynkiem, niemalowane od 15 lat) za kwotę niższą niż rynkowa, tj. 225 tys. zł. Składało się z pokoju z aneksem kuchennym, drugiego pokoju i łazienki. Koniecznym zatem było ulepszenie mieszkania i doprowadzenie mieszkania ze stanu niedającego się do użytkowania do stanu gotowego, przydatnego do używania na potrzeby najmu, tj. dobudowanie ścian wewnętrznych, by wydzielić dwa odrębne pokoje i kuchnię, nowa stolarka okienna i drzwiowa, nowa instalacja elektryczna, hydrauliczna, tynki, wylewki, podłogi, meble, armatura łazienkowa, kuchenna, art. agd itp. – 3 miesiące prac.
Od 1.08.2014 r. mieszkanie stało się gotowe do użytkowania i było wynajmowane i rozliczane na zasadach – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych do końca roku 2020.
W roku 2020 aktem notarialnym mieszkanie to zostało przekształcone ze spółdzielczego własnościowego na odrębną własność.
Od początku roku 2021 postanowiła Pani wraz z mężem rozliczać najem na zasadach ogólnych z 10% amortyzacją (były spełnione przesłanki). Ponieważ wartość mieszkania znacząco wzrosła, a nie gromadziła Pani wraz z mężem faktur, rachunków sprzed 7 lat, zleciła Pani wraz z mężem wycenę tegoż mieszkania rzeczoznawcy majątkowemu. Wycena opiewa na kwotę 421 435 zł. Nadmienić należy w tym miejscu, że zarówno w akcie notarialnym, jak i w operacie wyceny nie podano ceny gruntu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty