Interpretacja indywidualna z dnia 30 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.34.2022.2.HW
Ustalenie, czy zbycie nieruchomości inwestycyjnych stanowi ZCP i nie podlega opodatkowaniu oraz podstawy opodatkowania.
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie:
-ustalenia, czy objęcie udziałów w Spółce w zamian za wkład niepieniężny w postaci nieruchomości inwestycyjnych można uznać za zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy, a w konsekwencji wskazania, czy transakcja ta będzie podlegać opodatkowaniu – jest nieprawidłowe,
-ustalenia podstawy opodatkowania dla tej czynności – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 17 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy objęcie udziałów w Spółce w zamian za wkład niepieniężny w postaci nieruchomości inwestycyjnych można uznać za zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy, a w konsekwencji wskazania, czy transakcja ta będzie podlegać opodatkowaniu oraz ustalenia podstawy opodatkowania dla tej czynności. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 marca 2022 r. (wpływ 10 marca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Działalność gospodarczą Wnioskodawca prowadzi od roku 2009 na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej. Głównym przedmiotem prowadzonej przeze Zainteresowanego działalności jest wykonywanie instalacji elektrycznych – PKD 43.21.Z. Od początku prowadzenia działalności Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT, zarejestrowanym również dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych. Podatek dochodowy opłaca wg stawki określonej w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (podatek liniowy). Dokumentację księgową Wnioskodawca prowadzi w formie ksiąg rachunkowych. W prowadzonym przez Zainteresowanego przedsiębiorstwie zatrudnionych jest kilkanaście osób na podstawie umowy o pracę oraz od kilku do nawet kilkudziesięciu na podstawie umowy zlecenia. Przy realizacji niektórych kontraktów Wnioskodawca korzysta również z pomocy podwykonawców. Siedziba działalności znajduje się w wynajmowanych pomieszczeniach.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty