Interpretacja indywidualna z dnia 23 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.1174.2021.3.MT
Stawki ryczałtu w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych PKWiU 47.00.83, 47.00.83.0, 32.50.4, 32.50.42.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe w części dotyczącej możliwości opodatkowania przychodu ze sprzedaży okularów wytworzonych na życzenie klienta z materiału częściowo powierzonego (tylko szkła są własnością klienta lub tylko oprawki są własnością klienta) stawką ryczałtu w wysokości 5,5% i prawidłowe w pozostałej części.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 15 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania przychodu z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 3%, 5,5% i 8,5%.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 marca 2022 r. (data wpływu 15 marca 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan osobą fizyczną i ma zamiar otworzyć działalność gospodarczą - salon optyczny, zamierza zastosować opodatkowanie w formie ryczałtu. Stawki ryczałtu zostały określone w art. 12 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, ze zm.). Zgodnie z art. 12 ust. 1 cytowanej ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3% od przychodów z działalności handlowej, 5,5% z działalności wytwórczej oraz 8,5% z działalności usługowej.
Działalność Pana będzie polegać na:
1.Wykonaniu okularów korekcyjnych do wybranej oprawy będącej Pana własnością - najpierw przeprowadza Pan wywiad z klientem na temat jego potrzeb wzrokowych i oczekiwań. Na jego podstawie dokonuje Pan analizy produktowej i przedstawia szczegółowo różne sposoby rozwiązania problemów wzrokowych klienta uzasadniając każde z nich. Po wyborze rodzaju okularów przeprowadzane jest badanie wzroku przez Pana optometrystę, by ustalić wadę widzenia klienta i moce potrzebnych soczewek okularowych. Jeżeli klient posiada już receptę z ustaloną mocą szkieł od okulisty lub innego optometrystę poprawność tych wartości jest i tak sprawdzana przez Pana optometrystę, gdyż daje on gwarancje na poprawne widzenie w okularach wykonanych przez Pana. Na tym etapie klient dokonuje wyboru oprawy wg swojego gustu i uznania oraz sugestii optyka, który doradza, czy dana oprawka będzie odpowiednia do potrzebnego rodzaju i mocy szkieł oraz do kształtu twarzy i wizerunku klienta. Oprawki okularowe zakupuje Pan od producentów i dostawców opraw, które są eksponowane w sali obsługi klienta salonu optycznego. Musi Pan też wybraną oprawkę dopasować do głowy zamawiającego. Następnie zleca Pan producentowi soczewek okularowych wykonanie ustalonego rodzaju szkieł okularowych według recepty od optometrysty lub okulisty oraz indywidualnych parametrów zamawiającego, a następnie po ich otrzymaniu po kilku dniach przy wykorzystaniu własnego sprzętu, szkła odpowiednio centruje, oszlifowuje, obrabia i montuje Pan do wybranej przez klienta oprawki. Przy odbiorze sprawdzany jest efekt wykonanej na zlecenie pomocy optycznej i regulowany jej komfort noszenia. Do kompletu dodawane jest etui ochronne i ściereczka do czyszczenia szkieł. Klient jest informowany o sposobie użytkowania okularów. Odbiera i płaci za całość - za okulary korekcyjne, produkt stworzony tylko dla zamawiającego według jego indywidualnych wymogów i potrzeb. Nie może z niego korzystać żadna inna osoba.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty