Interpretacja indywidualna z dnia 16 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.22.2022.2.ST
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 2 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 8 marca 2022 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Prowadzona działalność gospodarcza
Wnioskodawca od 2017 r. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w obszarze usług IT, obejmującą zwłaszcza usługi w zakresie tworzenia oprogramowania komputerowego. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca począwszy od września 2017 r. w sposób stały współpracował ze Zleceniodawcą ̶ spółką z ograniczoną odpowiedzialnością ̶ i wykonywał, w tym w latach 2019 i 2020, czynności bezpośrednio na rzecz tej spółki lub jej kontrahentów. Usługi świadczone były w oparciu o umowę na wykonywanie prac programistycznych. Wnioskodawca w latach 2019 i 2020 prowadził działalność gospodarczą w sposób samodzielny, ponosząc przy tym zarówno ryzyko gospodarcze z niej wynikające, jak i odpowiedzialność cywilnoprawną według norm przepisanych prawem cywilnym. Uszczegóławiając: odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat wykonywanych czynności oraz ich wykonywanie ponosił także Wnioskodawca. Wnioskodawca ponosił standardową odpowiedzialność kontraktową przewidzianą w art. 471 Kodeksu cywilnego wobec Jego Zleceniodawcy. Ponadto, jeśli Zleceniodawca korzystając z tworzonego przez Wnioskodawcę oprogramowania wyrządziłby osobie trzeciej szkodę, wówczas posiadałby on (Zleceniodawca) regres w stosunku do Wnioskodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty