Interpretacja indywidualna z dnia 11 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.1041.2021.4.IK
powstanie obowiązku podatkowego oraz zobowiązanie do zapłaty podatku należnego z tytułu przekształcenia spółki oraz przeniesienia siedziby spółki.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 8 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązek podatkowy oraz zobowiązania do zapłaty podatku należnego z tytułu przekształcenia spółki oraz przeniesienia siedziby spółki. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 15 lutego 2022 r. (wpływ 15 oraz 21 lutego 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką prawa francuskiego – „S” (dalej: „S”, „Wnioskodawca”), którego siedziba znajduje się we Francji. S. jest spółką, utworzoną na podstawie przepisów francuskiego Kodeksu Cywilnego (Code civil).
Podstawowym celem działalności S jest nabycie lub budowa w celu dalszego wynajmu oraz bieżące zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi. S jest zarejestrowana we francuskim rejestrze przedsiębiorstw i posiada francuski numer identyfikacji podatkowej. W myśl przepisów francuskiego kodeksu cywilnego, S posiada osobowość prawną. Ponadto S ma pełną zdolność prawną i podlega wszelkim prawom oraz obowiązkom wynikającym z przepisów francuskiego prawa cywilnego. S posiada też zdolność upadłościową. W S występuje 1 kategoria wspólnika tzw. „associe” (partner). Wspólnikami S mogą być zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne. Do założenia spółki niezbędnych jest minimum dwóch wspólników (dalej: „Wspólnicy”). Wspólnicy ponoszą nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania S, jednakże proporcjonalną do ich udziału w kapitale (tj. brak odpowiedzialności solidarnej). Wspólnicy mogą wnieść do S zarówno wkład pieniężny, jak i niepieniężny, w tym wartości niematerialne i prawne. S jest zarządzana przez co najmniej jednego generalnego menadżera, tzw. gerant (osoba prawna lub fizyczna) określonego w statucie S lub wyznaczonego przez Wspólników (dalej: „G”). G jest odpowiedzialny za podejmowanie działań prawnych – nabywania praw i/lub zaciągania zobowiązań – w imieniu i na rzecz S. Pod pewnymi warunkami S może zdecydować się na opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych we Francji, lecz Wnioskodawca nie planuje skorzystać z tej opcji. Zgodnie z podejściem francuskich organów, S (nawet jeżeli nie zdecydowało się na opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych we Francji) nie jest w pełni transparentne podatkowo w kontekście stosowania umów o unikaniu podwójnego opodatkowania i spełnia definicję spółki w ich myśl. Oznacza to, że na potrzeby umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Francję, S jest traktowane jak rezydent kraju podlegający opodatkowaniu, nawet jeżeli faktycznie podatek jest płacony przez Wspólników. Wyniki podatkowe Wspólników generowane za pośrednictwem S są obliczane na poziomie S (według reguł obowiązujących dla danego Wspólnika), a następnie opodatkowane na poziomie Wspólników. Wyniki podatkowe Wspólników – z tytułu działalności S – są obliczane na podstawie proporcji ich udziałów w zysku S. Zyski S wypłacane są na podstawie uchwały Wspólników i przydzielane co do zasady proporcjonalnie do prawa do udziału w zysku poszczególnych Wspólników (chyba że statut spółki stanowi inaczej).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty