Interpretacja indywidualna z dnia 22 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.711.2021.1.JKU
dotyczy ustalenia, czy w świetle przepisu art. 15d ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych od 1 stycznia 2020 r. Spółka jest uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu czynszów na rzecz Spółki, jeżeli płatności będą dokonywane na prywatny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, który nie widnieje na „Białej Liście”.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 15 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy w świetle przepisu art. 15d ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych od 1 stycznia 2020 r. Spółka jest uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu czynszów na rzecz Spółki, jeżeli płatności będą dokonywane na prywatny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, który nie widnieje na „Białej Liście”.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W 2021 roku zawarła umowę dzierżawy nieruchomości gruntowej wraz z budynkiem - hala magazynowa z częścią biurowo-socjalną. Wydzierżawiająca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług widniejącym na wykazie prowadzonym na podstawie art. 96b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: „Biała Lista”). Wydzierżawiająca nie jest zarejestrowana jako przedsiębiorca, nie widnieje w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Wydzierżawiająca co miesiąc wystawia na Spółkę fakturę tytułem usługi dzierżawy ze stawką 23%. Comiesięczny czynsz dzierżawny przekracza 15.000,00 zł.
Pomimo iż Wydzierżawiająca widnieje na tzw. „Białej Liście” jako podatnik VAT czynny, to nie widnieje tam jej żaden rachunek bankowy. Wydzierżawiająca wobec wydzierżawiania nieruchomości w ramach majątku prywatnego posiada tylko prywatny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty