Interpretacja indywidualna z dnia 18 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.840.2021.2.KW
wyłączenie z opodatkowania transakcji zbycia 100% udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 listopada 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy wyłączenia z opodatkowania transakcji zbycia 100% udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 31 stycznia 2022 r. (wpływ 1 lutego 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski, podlegającą opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce. Wnioskodawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy, ujawnionym w Krajowym Rejestrze Sądowym jest wytwarzanie energii elektrycznej (PKD 35.11.Z).
Wnioskodawca posiada 100% udziałów w innych spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski, których główny przedmiot działalności jest tożsamy do głównej działalności Wnioskodawcy (wytwarzanie energii elektrycznej; PKD 35.11.Z). Wnioskodawca nie wyklucza również, że w przyszłości obejmie 100% udziałów także w innych spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski (o takim samym przedmiocie głównej działalności).
Model funkcjonowania każdej ze spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, w których obecnie bądź w przyszłości 100% udziałów posiada lub będzie posiadać Wnioskodawca, jest analogiczny. Wszystkie ze spółek dzierżawią lub będą dzierżawić w momencie zbycia jej udziałów nieruchomości, na których w przyszłości ma zostać zbudowana instalacja fotowoltaiczna posadowiona bezpośrednio na dzierżawionym gruncie, która umożliwi tym spółkom realizację głównego przedmiotu ich działalności (wytwarzanie energii elektrycznej). Co do zasady, przed zbyciem udziałów tych spółek, spółki te nie będą właścicielami ruchomości (urządzeń) służących wykonywaniu podstawowej działalności gospodarczej. Spółki te nie są oraz nie będą właścicielami jakichkolwiek nieruchomości oraz nie posiadają i nie będą posiadać żadnych ograniczonych praw rzeczowych względem jakichkolwiek nieruchomości. Spółki te posiadają lub będą posiadać w momencie zbycia jej udziałów wierzytelności oraz zgromadzone na rachunkach bankowych oraz w gotówce środki pieniężne. Każda ze spółek jest lub będzie w momencie zbycia jej udziałów również właścicielem praw własności przemysłowej, majątkowych praw autorskich, praw pokrewnych, licencji, zezwoleń lub koncesji - w szczególności jest lub będzie w momencie zbycia jej udziałów podmiotem, który posiada zezwolenie na wybudowanie i funkcjonowanie farmy fotowoltaicznej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty