Interpretacja indywidualna z dnia 18 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.1154.2021.3.MK1
Obowiązki płatnika z tytułu wypłaty odsetek od pożyczek i prowizji od pożyczek.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że stanowisko Państwa w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest :
·nieprawidłowe w części dotyczącej obowiązków płatnika z tytułu wypłaty odsetek od pożyczki udzielonej przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, jeśli osoba ta nie udziela pożyczki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ;
·prawidłowe - w pozostałym zakresie.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 grudnia 2021 r. wpłynął wniosek Państwa o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika z tytułu wypłaty odsetek od pożyczek i prowizji od pożyczek.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
A. S.A. („Wnioskodawca", „Spółka", Pożyczkobiorca") zawiera umowy pożyczki, na podstawie których pożyczkodawcy udzielają jej pożyczek w walucie polskiej. Pożyczki nie są pożyczkami partycypacyjnymi. Pożyczkodawcy są osobami prawnymi (głównie spółki kapitałowe) lub osobami fizycznymi. Pożyczkodawcy mają siedziby/miejsca zamieszkania w Polsce i są polskimi rezydentami podatkowymi.
Wśród pożyczkodawców będących osobami fizycznymi są osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz takie, które takiej działalności nie prowadzą. Osoby fizyczne oświadczają jednak, że pożyczek nie udzielają w ramach prowadzonej działalności.
Wśród pożyczkodawców będących osobami prawnymi są takie, które prowadzą działalność gospodarczą w zakresie udzielania pożyczek jak i takie, które udzielanie pożyczek traktują jako swoją działalność uboczną.
Pożyczki co do zasady są oprocentowane według stałej stopy procentowej, w większości równej odsetkom maksymalnym w rozumieniu kodeksu cywilnego Odsetki mogą być wypłacane okresowo (np. co kwartał) lub wraz ze zwrotem pożyczki.
Ponadto pożyczkodawcom należy się prowizja z tytułu udzielenia pożyczki (płatna po jej udzieleniu) oraz prowizja za okresową ewaluację Spółki (płatna okresowo, np. co kwartał) W obu wypadkach prowizja jest naliczana jako określony procent od salda wypłaconej i pozostałej do spłaty pożyczki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty