Interpretacja indywidualna z dnia 7 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4012.53.2021.2.AD
Czy sprzedaż opisanej ZCP będzie korzystała ze „zwolnienia” od podatku od towarów i usług w świetle art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 2174 ze zm.)?
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 listopada 2021 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie uznania za zorganizowana część przedsiębiorstwa czynności sprzedaży elektrowni fotowoltaicznej o mocy … MW. Uzupełnił go Pan pismem z 18 stycznia 2022 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Od dnia 10 lutego 2004 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą X. oraz jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Posiada Pan bardzo szeroki profil działalności, w tym między innymi prowadzi inwestycje polegające na budowie oraz eksploatacji elektrowni fotowoltaicznych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
Zamierza Pan zbyć zorganizowaną część swojego przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP") na rzecz innej osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą. ZCP będąca przedmiotem potencjalnej umowy sprzedaży stanowi działającą elektrownię fotowoltaiczną o mocy … MW wraz z kompletem wszelkich niezbędnych decyzji, pozwoleń, uzgodnień oraz z prawem dzierżawy do gruntu, na którym ww. elektrownia jest posadowiona. Podkreślił Pan, że przedmiotowa elektrownia fotowoltaiczna o mocy … MW stanowi wyodrębniony zespół urządzeń oraz infrastruktury technicznej, służących do produkcji energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii (PKD 35.11.Z). Powyższa działalność jest działalnością regulowaną, co do której Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydaje decyzję administracyjną stanowiącą koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii. Instalacja fotowoltaiczna, za pomocą której wytwarzana jest energia elektryczna jest organizacyjnie i finansowo wyodrębnionym w istniejącym przedsiębiorstwie zespołem składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, która zarazem mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty