Interpretacja indywidualna z dnia 14 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.1027.2021.1.MN
w zakresie możliwości uiszczenia podatku w formie karty podatkowej od przychodów z tytułu świadczenia usług ochrony zdrowia ludzkiego
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 listopada 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 3 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości uiszczenia tego podatku w formie karty podatkowej od przychodów z tytułu świadczenia usług ochrony zdrowia ludzkiego.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W ramach wolnego zawodu prowadzi Pan indywidualną działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług okulisty w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego. Czynności realizowane obecnie w ramach działalności gospodarczej polegają na diagnostyce i leczeniu narządu wzroku, w tym przeprowadzanie specjalistycznych operacji oczu. Działalność wykonywana jest na terenie Polski. Od roku 2021 formą opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej jest karta podatkowa. Nie planuje Pan zmiany formy opodatkowania w przyszłości. W roku 2021 otrzymał Pan ofertę przeprowadzenia badań klinicznych, jakie mają się rozpocząć w przyszłym roku.
Badanie kliniczne produktu leczniczego jest eksperymentem medycznym z użyciem produktu leczniczego przeprowadzanym na ludziach w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. 1997 r. nr 28 poz. 152 z późn. zmianami). Badania kliniczne stanowią jednocześnie przedmiot regulacji Prawa farmaceutycznego, tj. badania kliniczne produktu leczniczego prowadzone na ludziach (Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271, z późn. zm.) lub ustawy o wyrobach medycznych, tj. badania kliniczne wyrobu medycznego (Dz.U. 2010 r. nr 107 poz. 679 z późn. zmianami). W myśl art. 37a Prawa Farmaceutycznego, badania kliniczne przeprowadza się zgodnie z zasadami określonymi w art. 37b-37ag. Badanie kliniczne produktu leczniczego jest eksperymentem medycznym z użyciem produktu leczniczego przeprowadzanym na ludziach w rozumieniu ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Przepis art. 37ag Prawa Farmaceutycznego stanowi normę odsyłającą do stosowania w zakresie nieuregulowanym w rozdziale 2a Prawa Farmaceutycznego przepisów o eksperymencie medycznym z ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Badanie kliniczne produktów leczniczych musi spełniać przesłanki eksperymentu określone zarówno w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty, jak i w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie Dobrej Praktyki Klinicznej (Dz.U. z 2012 r. poz. 489 z późn. zmianami), stanowiącym implementację dyrektywy z 04 kwietnia 2001 r. 2001/20/WE w sprawie badań klinicznych produktów leczniczych przeznaczonych do użytku przez człowieka. Ponadto, przeprowadzanie badań klinicznych leków i wyrobów medycznych regulują akty prawne rangi podustawowej, m.in. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 9 listopada 2015 r. w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Wytwarzania, oraz Rozporządzenie Ministra Finansów z 30 kwietnia 2004 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej badacza i sponsora.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty