Interpretacja indywidualna z dnia 3 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.537.2021.1.MKU
Czy po przekształceniu Spółki Komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała w ten sposób i mająca status małego podatnika będzie uprawniona do korzystania ze stawki podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) w wysokości 9%, zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt. 2) ustawy CIT, w odniesieniu do przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych?
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 listopada 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 8 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy po przekształceniu Spółki Komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała w ten sposób i mająca status małego podatnika będzie uprawniona do korzystania ze stawki podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) w wysokości 9%, zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt. 2) ustawy CIT, w odniesieniu do przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych?
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jednoosobowy przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą pod firmą X przekształcił prowadzoną formę jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą Y Sp. z o.o. (dalej zwana "Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością") na podstawie art. 551 § 5 kodeksu spółek handlowych, przy czym oświadczenie o przekształceniu złożone zostało 20 lipca 2017 roku w formie aktu notarialnego, a rejestracja Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nastąpiła w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 27 lipca 2017 roku. Suma aktywów na dzień otwarcia w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością ksiąg rachunkowych wyniosła 126.211,62 PLN, a kapitałów własnych było 29.289,97 PLN. Następnie z uwagi na sprzedaż udziałów w Y Sp. z o.o., podmiot ten nie miał już statusu jednoosobowej spółki z o.o., gdyż wspólnikami były trzy osoby fizyczne. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przez cały okres swojej działalności prowadziła pełne księgi rachunkowe. Za okres od 27 lipca 2017 roku do 31 grudnia 2017 Spółka z ograniczona odpowiedzialnością rozliczała podatek na zasadach ogólnych z uwzględnieniem stawki 19% CIT. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie miała możliwości zastosowania obniżonej stawki CIT w związku z art. 19 ust. 1a pkt 2 ustawy o CIT - przekształcenie jednoosobowej działalność gospodarczej w spółkę z o.o. Udziały w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością były pokryte środkami finansowymi, a nie aportem (tj. wkładem niepieniężnym). Składnikami majątku jednoosobowego przedsiębiorcy na dzień przekształcenia były środki finansowe w postaci gotówki na koncie bankowym w kwocie 47.100,74 PLN oraz wierzytelności należne w kwocie 79.026,38 PLN, które stały się własnością Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością po przekształceniu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty