Interpretacja indywidualna z dnia 30 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.963.2021.2.EC
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 września 2021 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 grudnia 2021 r. (wpływ 22 grudnia 2021 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W 1993 r. Wnioskodawczyni nabyła w darowiźnie od rodziców gospodarstwo rolne. Aktualnie zamierza sprzedać na cele inwestycyjne część jednej z działek, na której zamieszkuje. Aby transakcja doszła do skutku, Wnioskodawczyni musi dokonać podziału tej działki. Jedna z nich (z budynkiem, w tym mieszkalnym) pozostanie własnością Wnioskodawczyni. Druga po podzieleniu zostanie przekształcona z rolnej na inwestycyjną, a następnie Wnioskodawczyni dokona jej sprzedaży.
W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni nadmienia, że planowana data odpłatnego zbycia nieruchomości to grudzień 2022 r. Ze względu na fakt, że inwestor nabywa wszystkie sąsiadujące ze sobą działki od wielu właścicieli, data zawarcia transakcji zależna jest od wielu czynników. Po ich spełnieniu nastąpi podpisanie aktu notarialnego. Zbycie nastąpi przed upływem 5 lat, od czasu podziału gruntu na 2 części. Wnioskodawczyni nie prowadzi i nigdy nie prowadziła żadnej działalności gospodarczej. Odpłatne zbycie nieruchomości nie nastąpi w ramach działalności gospodarczej, będzie ono dokonane jednorazowo. Wnioskodawczyni pozostanie właścicielem jednej z wydzielonych działek (zabudowanej budynkiem), na terenie której zamieszkuje. Nie będzie ona przedmiotem sprzedaży ani odpłatnego zbycia. Obrót nieruchomością nie będzie miał charakteru zorganizowanego i ciągłego. Będzie to czynność jednorazowa. Nieruchomość, ani wyodrębnione z nich geodezyjnie działki nie stanowią i nie będą stanowiły składnika majątkowego lub towaru handlowego w działalności gospodarczej. Podziału działki dokonano w związku z planowaną sprzedażą części nieruchomości. Przekształcenie na cele inwestycyjne jest związane ze sprzedażą i celem jaki przyświeca nabywcy. Wnioskodawczyni nie ponosi nakładów w związku z planowaną sprzedażą. Z wiedzy Wnioskodawczyni wynika, że nabywcy będą kupowali grunty na inne cele niż mieszkaniowe. Wnioskodawczyni posiadała grunt rolny o powierzchni 6 077 m, który w czerwcu tego roku został sprzedany w całości, bez podziału na działki. Sprzedaż nie miała charakteru ciągłego ani zorganizowanego. Na jakie cele nabywca przeznaczył grunt,
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty