30.12.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.442.2021.1.AT

ustalenie czy wydatki na zakup certyfikatów UER potwierdzających ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w segmencie wydobywczym w celu realizacji NCR stanowią koszty, o których mowa w art. 15e ust. 1 ustawy o CIT.

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 października 2021 r. wpłynął do Organu Państwa wniosek z 29 września 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

·         Czy wydatki na zakup certyfikatów UER potwierdzających ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w segmencie wydobywczym w celu realizacji NCR stanowią koszty, o których mowa w art. 15e ust. 1 ustawy o CIT?

·         Czy w wypadku uznania, iż wydatki na zakup certyfikatów UER potwierdzających ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w segmencie wydobywczym w celu realizacji NCR stanowią koszty, o których mowa w art. 15e ust. 1 ustawy o CIT, koszty te będą mogły w całości stanowić koszty uzyskania przychodów ze względu na treść art. 15e ust. 11 pkt 1 ustawy o CIT?

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest spółką akcyjną z siedzibą w Polsce zajmującą się hurtowym obrotem paliwami płynnymi. Spółka specjalizuje się w prowadzeniu działalności w zakresie dystrybucji i sprzedaży paliw ciekłych i produktów petrochemicznych. Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Spółka zgodnie z definicjami zawartymi w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 133; dalej: Ustawa o systemie monitorowania) pozostaje podmiotem realizującym Narodowy Cel Redukcyjny (NCR), o którym mowa w ww. ustawie. Stosownie do art. 30b ust. 1 Ustawy o systemie monitorowania, podmioty realizujące NCR są obowiązane zapewnić minimalną wartość ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw ciekłych, biopaliw ciekłych, gazu skroplonego (LPG), sprężonego gazu ziemnego (CNG), skroplonego gazu ziemnego (LNG) lub oleju do silników statków żeglugi śródlądowej, stosowanych w transporcie, w przeliczeniu na jednostkę energii rozporządzanych przez dokonanie jakiejkolwiek czynności prawnej lub faktycznej, lub zużywanych przez ten podmiot na potrzeby własne, oraz energii elektrycznej stosowanej w pojazdach samochodowych, sprzedawanej odbiorcy końcowemu lub zużywanej przez ten podmiot na potrzeby własne, wynoszącą 6%.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne