Interpretacja indywidualna z dnia 29 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.242.2021.2.PB
w zakresie skutków podatkowych wpłat dokonywanych na rachunek Spółki przez Użytkowników Portalu
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynnności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 września 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 9 września 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wpłat dokonywanych na rachunek Spółki przez Użytkowników Portalu. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 grudnia 2021 r. (wpływ 15 grudnia 2021 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
[Informacje ogólne o Spółce]
Spółka jest polskim rezydentem podatkowym – ma siedzibę tylko na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz jest zarządzana z terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na podstawie art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1406 z późn. zm., dalej: „Ustawa o CIT”). Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT), zarejestrowanym również do transakcji wewnątrzwspólnotowych. Spółka prowadzi działalność gospodarczą zarówno w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 z późn. zm. – dalej „Ustawa o VAT”) jak i w rozumieniu stosowanej na potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych definicji z art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162).
[Przedmiot i model planowanej działalności gospodarczej]
Spółka rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej, której przedmiotem jest prowadzenie portalu internetowego stanowiącego platformę przeznaczoną do łączenia twórców treści cyfrowych (głównie osoby publiczne, modelki, fotografowie, blogerzy, influencerzy itp.) z odbiorcami tych treści – dalej „Portal”. Spółka jest właścicielem praw do Portalu oraz jego administratorem. Podmioty korzystające z Portalu prowadzonego przez Spółkę dzielą się na dwie grupy: 1. Twórców, tj. podmioty udostępniające na Portalu treści swojego autorstwa (głównie osoby publiczne, modelki, fotografowie, blogerzy, influencerzy itp.). Z tytułu korzystania z Portalu Twórcy będą wnosili opłaty na rzecz Spółki (wynagrodzenie) w wysokości określonego cennikiem procentu wpłat dokonywanych na ich rzecz przez Użytkowników. Kwoty te stanowią wynagrodzenie Spółki stanowiące zasadnicze źródło jej przychodu w opisanym modelu prowadzonej działalności gospodarczej Użytkowników, tj. podmioty, które w zamian za opłatę uiszczaną na rzecz konkretnego Twórcy (abonament) otrzymują dostęp przez Portal do materiałów publikowanych przez konkretnego Twórcę. Wysokość opłat za dostęp do tych materiałów będzie ustalana indywidualnie przez każdego z Twórców. Uzyskanie dostępu do materiałów nie będzie równoznaczne z nabyciem majątkowych praw autorskich do tych materiałów ani licencji wyłącznej do tych materiałów. Użytkownik będzie mógł jedynie zapoznać się z treścią opublikowanych materiałów, w szczególności bez prawa do ich dalszego rozpowszechniania w jakikolwiek sposób bez odrębnej zgody Twórcy. Twórcy oraz Użytkownicy mogą być podmiotami posiadającymi siedzibę, miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu w kraju, w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej lub w państwach trzecich. Mogą to być zarówno podmioty niebędące podatnikami podatku od towarów i usług jak i podmioty będące takimi podatnikami. Wartość usług pomniejszona o podatek od towarów i usług świadczonych przez Spółkę na rzecz Twórców (udostępnienie Portalu) niebędących podatnikami może przekroczyć kwotę 42.000 zł w ciągu roku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty