Interpretacja indywidualna z dnia 16 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.923.2021.1.AK
moment powstania przychodu z tytułu otrzymania Earn Out Payment
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 października 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 11 października 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy momentu powstania przychodu z tytułu otrzymania Earn Out Payment. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Pan T. P. (dalej jako: „Wnioskodawca”) jest polskim rezydentem podatkowym. Podlega on nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce w myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm., dalej jako: „Ustawa o PIT”). Wnioskodawca był jednym z udziałowców spółki prawa amerykańskiego – spółka typu Inc. a X corporation (dalej jako: „Spółka”). Dnia 8 marca 2021 r. doszło do zbycia udziałów Spółki przez Wnioskodawcę na rzecz spółki prawa amerykańskiego – spółki typu Inc. a Y corporation (dalej jako: „Nabywca”). Zgodnie z warunkami umowy sprzedaży udziałów (dalej jako: „Umowa Sprzedaży Udziałów”), Wnioskodawcy przysługuje ustalone wynagrodzenie podzielone na dwie części: 1) wypłatę gotówkową oraz 2) środki zdeponowane na rachunku escrow – środki te mają zostać uwolnione po 15 miesiącach od dnia akwizycji. Umowa Sprzedaży Udziałów przewiduje także dodatkowe wynagrodzenie pieniężne przysługujące Wnioskodawcy, należne dopiero w przypadku spełnienia przez Spółkę określonych warunków (dalej jako: „Earn Out Payment)”. Warunkiem tym jest osiągnięcie przez Spółkę określonego poziomu przychodów w okresie osiemnastu miesięcy od dnia sprzedaży udziałów Spółki. Wypłata świadczenia Earn Out Payment ma charakter warunkowy, uzależniona jest od zdarzenia przyszłego i niepewnego. Wnioskodawca nie posiada obecnie udziałów Spółki, nie zasiada także w jej organach, w związku z tym nie ma bezpośredniego wpływu na jej wynik finansowy. Na moment zawarcia Umowy Sprzedaży Udziałów nie jest wiadomo, czy założony w tej umowie próg przychodów zostanie osiągnięty, a zatem czy Earn Out Payment będzie w ogóle Wnioskodawcy należna. Jeżeli Earn Out Payment będzie przysługiwało Wnioskodawcy, to będzie ono należne po upływie dodatkowego terminu, liczonego od upływu początkowego terminu spełnienia przez Spółkę warunku w postaci osiągnięcia przez nią określonego poziomu przychodów – w praktyce, niemalże dwa lata od zawarcia Umowy Sprzedaży Udziałów. W celu ustalenia czy warunki wypłaty Earn Out Payment zostały zrealizowane, sporządzone zostanie specjalne sprawozdanie finansowe (dalej jako: „Sprawozdanie”). Wyjściowa wartość Earn Out Payment została określona w Umowie Sprzedaży Udziałów, jednakże dokument ten wskazuje przypadki, w których płatność ta może zostać obniżona. Biorąc to pod uwagę, w momencie zawarcia umowy, a także przejścia własności udziałów Spółki na Nabywcę nie można jednoznacznie wskazać wysokości potencjalnie wypłaconego świadczenia. Na dzień złożenia wniosku o interpretację, Wnioskodawca tytułem wynagrodzenia za udziały Spółki otrzymał jedynie wynagrodzenie określone wyżej w punkcie pierwszym – wypłatę gotówkową. Środki zdeponowane na rachunku escrow nie zostały zwolnione, Earn Out Payment nie zostało wypłacone. Ten wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczy jedynie oceny skutków podatkowych ewentualnej wypłaty dodatkowego świadczenia – Earn Out Payment.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty