Interpretacja indywidualna z dnia 15 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.700.2021.4.SR
brak obowiązku zwrotu odliczonego podatku VAT od towarów nabytych do przedsiębiorstwa będącego przedmiotem planowanej darowizny na rzecz syna
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 września 2021 r. wpłynął Pani wniosek z 1 września 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku zwrotu odliczonego podatku VAT od towarów nabytych do przedsiębiorstwa będącego przedmiotem planowanej darowizny na rzecz syna. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 listopada 2021 r. (wpływ 29 listopada 2021 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca od wielu lat prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą z siedzibą w … (adres prowadzenia działalności: ul. … w …) pod firmą: …. Jest to głównie działalność handlowa określonymi produktami (hurtownia głównie koszy wiklinowych do różnorodnych potrzeb klientów). Wnioskodawca działalność gospodarczą prowadzi bez własnych nieruchomości lub ich części, prawa wieczystego użytkowania gruntów itp., natomiast korzysta z najmu obcych składników majątkowych. Jednocześnie nie zatrudnia żadnych pracowników, gdyż korzysta z pracy firmy zstępnego (o firmie tej mowa poniżej). Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, w związku z czym od nabywanych do swojego przedsiębiorstwa towarów i usług odlicza ten podatek. Wnioskodawca prowadzi księgi w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Wnioskodawca ma zamiar przedmiotową działalność gospodarczą zakończyć, z tym że zamiast całkowitej likwidacji przedsiębiorstwa dotyczącego tej działalności, chce całość tego przedsiębiorstwa przekazać zstępnemu (synowi), który także prowadzi własną działalność gospodarczą pod firmą … w branży budowlanej, w zakresie usług, głównie na rzecz firmy Wnioskodawcy. Przedmiotem planowanej darowizny przedsiębiorstwa będzie jego całość w rozumieniu art. 55 kodeksu cywilnego, to jest składniki majątkowe i niemajątkowe stanowiące organizacyjną, finansową i funkcjonalną całość posiadającą zdolność samoistnego prowadzenia działalności gospodarczej. Całość ta będzie obejmować nazwę (…), tajemnicę przedsiębiorstwa, składniki materialne w postaci głównie zapasów (przy których nabyciu Wnioskodawca odliczał podatek VAT) i środków pieniężnych ewentualnie innych (jeżeli będą) środków obrotowych, umowy cywilnoprawne, w tym: dotychczasowego najmu nieruchomości niezbędnej do prowadzenia działalności oraz umowy leasingu samochodu wykorzystywanego do działalności przedsiębiorstwa, księgi w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów (m.in. w aspekcie ich przechowywania i przechowywania dowodów źródłowych: faktur, rachunków, zawartych umów itp. przez okres wskazany przepisami prawa jako niezbędny). Jeżeli chodzi natomiast o zobowiązania (z tytułu dostaw i usług) planowana umowa darowizny nie będzie obejmować ich przejęcia przez obdarowanego, który będzie za nie odpowiadać według zasady odpowiedzialności solidarnej z darczyńcą (Wnioskodawcą).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty