Interpretacja indywidualna z dnia 14 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.439.2021.1.AK
Czy podatnik mający siedzibę na terytorium RP, który uzyskuje przychody i ponosi koszty uzyskania przychodów z działalności prowadzonej w innym państwie, w tym w formie zakładu, a łącząca Polskę z tym krajem umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania (a także przepis art. 17 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.p.) nie zwalnia tego dochodu od opodatkowania w Polsce, to zgodnie z art. 7 ust. 1-3 oraz art. 18 ust. 1 u.p.d.o.p., to polski podatnik obowiązany jest w swoich przychodach uwzględnić również przychody uzyskiwane przez niego w tym innym kraju, zaś w kosztach - również koszty dotyczące tego źródła przychodów i dotyczy to również sytuacji, w której osiągnięte za granicą przychody są niższe niż koszty ich uzyskania, co w rezultacie pozwala to na uwzględnienie w państwie rezydencji straty zagranicznego zakładu bez względu na zmiany w zakresie przepisów Konwencji MLI, które nie zmieniają (i nie mogą zmieniać) zasad dotyczących ustalania kosztów uzyskania przychodu, a jedynie kwestią rozliczenia podatku rzeczywiście uiszczonego zagranicą?
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 września 2021 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek z 9 września 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy podatnik mający siedzibę na terytorium RP, który uzyskuje przychody i ponosi koszty uzyskania przychodów z działalności prowadzonej w innym państwie, w tym w formie zakładu, a łącząca Polskę z tym krajem umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania (a także przepis art. 17 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.p.) nie zwalnia tego dochodu od opodatkowania w Polsce, to zgodnie z art. 7 ust. 1-3 oraz art. 18 ust. 1 u.p.d.o.p., to polski podatnik obowiązany jest w swoich przychodach uwzględnić również przychody uzyskiwane przez niego w tym innym kraju, zaś w kosztach - również koszty dotyczące tego źródła przychodów i dotyczy to również sytuacji, w której osiągnięte za granicą przychody są niższe niż koszty ich uzyskania, co w rezultacie pozwala to na uwzględnienie w państwie rezydencji straty zagranicznego zakładu bez względu na zmiany w zakresie przepisów Konwencji MLI, które nie zmieniają (i nie mogą zmieniać) zasad dotyczących ustalania kosztów uzyskania przychodu, a jedynie kwestią rozliczenia podatku rzeczywiście uiszczonego za granicą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty