13.12.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.611.2021.2.JJ

Wniesienie w formie aportu przez Wnioskodawcę do Spółki jawnej prawa majątkowego do nakładów poniesionych na budowę Budynku B, tytułem jego wkładu do Spółki, w wyniku czego Wnioskodawca będzie posiadał proporcjonalny do wniesionego wkładu udział w majątku polikwidacyjnym, będzie stanowić odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy, a tym samym będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Korekta podatku naliczonego odnoszącego się do nakładów poniesionych na budowę budynku na obcym gruncie, powinna być dokonywana – zgodnie z art. 91 ust. 2 ustawy – przez okres 5 lat licząc od roku, w którym środek trwały został oddany do użytkowania.

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 września 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 30 sierpnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania wniesienia przez Wnioskodawcę nakładów poczynionych na gruncie Spółki, tytułem jego wkładu do Spółki oraz dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego od podatku należnego w związku z przeniesieniem nakładów poczynionych na gruncie Spółki. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 listopada 2021 r. (wpływ 6 grudnia 2021 r.).

Treść wniosku jest następująca:

 

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą od roku 2006 jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług weterynaryjnych, jako lekarz weterynarii. Z tytułu prowadzonej działalności, jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

Jednocześnie Wnioskodawca jest jednym ze wspólników spółki (...) Spółka jawna z siedzibą w (...). Przedmiotowa spółka została zawiązana 31 sierpnia 2004 roku, a jej wspólnikami zostali p. TR, p. AL1 i p. GR (Wnioskodawca). Przy zawiązaniu Spółki, wspólnicy wnieśli wkłady pieniężne (p. AL1 i p. GR po 20.000 zł każdy) oraz wkład niepieniężny w postaci nieruchomości o wartości 200.000 zł, położonej w (...), stanowiącej działkę ewidencyjną nr 1 w obrębie (…) o powierzchni 4a 11 m, dla której Sąd Rejonowy w (...) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (...) (p. TR). Na skutek zbycia ogółu praw i obowiązków jednego ze wspólników Spółki (p. AL1) na rzecz jego żony p. AL2 obecna struktura własnościowa przedstawia się w sposób następujący: p. TR, p. AL2 i p. GR. Należy zauważyć, że wspólnikami są osoby spokrewnione w ten sposób, że p. TR jest matką p. AL2 i p. GR, a p. AL2 i p. GR są rodzeństwem. Zgodnie z § 3 umowy Spółki, jej głównym przedmiotem działalności jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami na własny rachunek.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne