Interpretacja indywidualna z dnia 10 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.478.2021.1.AK
Czy wartość podatku u źródła, zapłaconego przez Wnioskodawcę w 2021 r. w następstwie przeprowadzonych kontroli celno-skarbowych za lata 2016-2018, którego ciężar ekonomiczny Wnioskodawca poniósł z własnych środków pieniężnych, może zostać rozpoznana przez Wnioskodawcę w kosztach uzyskania przychodów?
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 września 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy wartość podatku u źródła, zapłaconego przez Wnioskodawcę w 2021 r. w następstwie przeprowadzonych kontroli celno-skarbowych za lata 2016-2018, którego ciężar ekonomiczny Wnioskodawca poniósł z własnych środków pieniężnych, może zostać rozpoznana przez Wnioskodawcę w kosztach uzyskania przychodów. 3 listopada 2021 r. uzupełnili Państwo wniosek.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą w branży (…). W latach ubiegłych, Spółka zawarła umowy pożyczek z podmiotami powiązanymi, tj. A S.a r.l. (dalej: „Spółka”) oraz B S.a r.l. (dalej: „Spółka B”, dalej łącznie: „Pożyczkodawcy”). Zarówno Spółka A, jak i Spółka B stanowili w okresie obowiązywania pożyczek rezydentów podatkowych Luksemburga.
Do części z zawartych umów pożyczek wprowadzone zostały klauzule nakładające na Spółkę obowiązek zapłaty na rzecz Pożyczkodawców pełnej kwoty należności (odsetek), bez odliczania kwot potrąconych u źródła czy innych kosztów, potrąceń i opłat. Zgodnie bowiem z postanowieniami umownymi, Spółka zobowiązana jest do zapłaty wszystkich kosztów, wydatków i opłat o dowolnym charakterze, poniesionych przez Pożyczkodawców w związku z zawartymi umowami pożyczek. W szczególności, w przypadku, gdy w myśl obowiązujących przepisów Pożyczkodawca musi dokonać odliczenia lub potrącenia określonej kwoty podatku u źródła, pożyczkobiorca (tj. Wnioskodawca) jest zobowiązany zapłacić dodatkową kwotę tak, aby Pożyczkodawca otrzymał w terminie wymagalności pełną kwotę, którą otrzymałby, gdyby nie dokonano odliczenia lub potrącenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty