Interpretacja indywidualna z dnia 7 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.897.2021.1.JK2
obowiązki płatnika - respondenci, badania, eksperymenty
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 5 października 2021 r. (data wpływu 6 października 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 października 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca należy do sektora finansów publicznych, której głównym celem statutowym jest prowadzenie badań podstawowych w zakresie nauk filozoficznych, socjologii oraz nauk o poznaniu i komunikacji, zorientowanych przede wszystkim na zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk, bez nastawienia na praktyczne zastosowanie wyników. Stosowane są różne rodzaje metod badawczych takie jak: eksperyment, wywiady (ankieta, wywiady nieustrukturyzowane, wywiady kwestionariuszowe), obserwacja. Uczestnicy badań eksperymentalnych lub respondenci wybierani są według kilku kryteriów m.in. grupy zawodowej, miejsca zamieszkania, wieku, zainteresowań. Rekrutacja odbywa się różnymi sposobami - siecią kontaktów własnych badaczy, poprzez ogłoszenia w portalach społecznościowych przy pomocy firm zewnętrznych, które dysponują bazami danych aktywnych użytkowników. Jednym z podstawowych zagrożeń rzetelności wyników badań opartych na kontakcie z respondentami lub uczestnikami eksperymentów jest niski odsetek realizacji wylosowanej próby a niekiedy nawet niemożność realizacji badania ze względu na brak chętnych. Wynika on przede wszystkim z trudności namówienia wylosowanych osób do udziału w badaniu. Jednym z działań zachęcającym do uczestniczenia w badaniu, stosowanym przez Wnioskodawcę, jest gratyfikacja finansowa dla uczestnika eksperymentu/ respondenta, która oprócz formy podziękowania za udział w badaniu często stymuluje uczestników badania do pewnych zachowań - w niektórych projektach wypłacana kwota zależy od decyzji uczestnika podjętych w czasie badania, obranej przez niego strategii, chęci do kooperowania z innymi uczestnikami. Zachowania te są przedmiotem hipotez badawczych. W praktyce oznacza to, że w tego typu badaniach wypłaty dla poszczególnych uczestników są zróżnicowane. Kwota gratyfikacji za udział w badaniu kształtuje się w przedziale od 10 do 350 zł w zależności od złożoności metody badawczej i budżetu przeznaczonego na konkretne badania. Stawka minimalna (10 zł) dotyczy osób, które stawiły się do badania, a z różnych przyczyn nie wzięły w nim udziału, np. rezygnacja, brak miejsc. Osoby fizyczne wybrane losowo wg odpowiednich reguł statystycznych biorące udział w badaniach nie są związane z Wnioskodawcą żadnym stosunkiem prawnym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty