11.10.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11 października 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.359.2021.2.JK

Powstania obowiązku podatkowego z tytułu WNT oraz eksportu towarów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 6 sierpnia 2021 r. (data wpływu 6 sierpnia 2021 r.), uzupełnionym pismem z 27 września 2021 r. (data wpływu 27 września 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

-        momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest prawidłowe;

-        rozpoznania eksportu towarów jest prawidłowe;

-        momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu eksportu towarów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 sierpnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, rozpoznania eksportu towarów oraz momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu eksportu towarów. Przedmiotowy wniosek uzupełniono 27 września 2021 r. o doprecyzowanie opisu sprawy oraz uzupełnienie brakującej opłaty.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

(...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością („Wnioskodawca”) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, posiadającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE i posługuje się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL przy dokonywaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Na potrzeby dostaw eksportowych Wnioskodawca dysponuje pozwoleniem na korzystanie z wpisu do rejestru zgłaszającego.

Przedmiotem przeważającej działalności Wnioskodawcy jest sprzedaż hurtowa owoców i warzyw („Towary”). W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca planuje dalszy rozwój eksportu świeżych owoców i warzyw, nabywanych od dostawców z państw członkowskich Unii Europejskiej. Planowane transakcje zakupu owoców lub warzyw od kontrahentów z Unii Europejskiej będą stanowiły dla Wnioskodawcy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. W wyniku tych transakcji Wnioskodawca nabędzie prawo do rozporządzania jak właściciel towarami, które będą transportowane przez niego lub na jego rzecz na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z terytorium innego państwa członkowskiego. W każdym przypadku dokonującym dostawy będzie podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary będą służyć działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Dostawy będą realizowane na warunkach EXW Incoterms 2020, co oznacza, że towar zostanie wydany Wnioskodawcy lub osobie przez niego upoważnionej w umówionym miejscu na terytorium państwa członkowskiego, skąd zostanie przetransportowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Od momentu wydania towarów, Wnioskodawca będzie mógł nimi swobodnie rozporządzać, dysponując również prawem do ich dalszej sprzedaży. Wewnątrzwspólnotowe nabycie owoców i warzyw będzie każdorazowo dokumentowane fakturą wystawioną przez dostawcę – podatnika podatku od wartości dodanej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne