Interpretacja indywidualna z dnia 12 sierpnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.365.2021.2.ŁS
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej – IP Box.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 maja 2021 r. (data wpływu), uzupełnionym w dniu 29 lipca 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 maja 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 29 lipca 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca od dnia 1 marca 2018 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przeważającym przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z). Posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanej dalej „ustawą PIT”). Rozlicza się w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jednocześnie, na potrzeby skorzystania z preferencyjnego opodatkowania wg stawki 5% podatku dochodowego od osób fizycznych (tzw. IP Box), prowadzi odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję zgodnie z wymogami określonymi w art. 30cb ustawy PIT. Od dnia 4 czerwca 2018 r. na podstawie umowy o współpracę, Wnioskodawca świadczy na terenie Polski na rzecz S. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we W. (dalej zwaną „Spółką”) usługi programistyczne, których efektem są programy komputerowe. W ramach świadczonych usług Wnioskodawca zajmuje się tworzeniem kodu źródłowego, architektury rozwiązań programistycznych, interfejsów użytkownika oraz dokumentacji związanej z programowaniem. Pracując w zespołach projektowych, wytwarza oprogramowanie do obsługi systemu inforozrywki w samochodzie oraz oprogramowanie biblioteki graficznej do tworzenia aplikacji na mikrokontrolerach. Zadaniem oprogramowania do obsługi systemu inforozrywki jest sterowanie ustawieniami samochodu oraz jego częścią multimedialną. Jest ono wykorzystywane na dedykowanych urządzeniach montowanych w samochodach osobowych konkretnej marki. Oprogramowanie tworzy nowy sposób obsługi poszczególnych funkcji pojazdu oraz nowy wygląd interfejsu graficznego użytkownika. Charakteryzuje je możliwość uniwersalnej implementacji, dzięki czemu możliwe jest ponowne używanie oprogramowania w późniejszych etapach rozwoju produktu. Oprogramowanie biblioteki graficznej umożliwia swoim użytkownikom budowanie w sposób uproszczony dalszych interfejsów graficznych, wykorzystując do tego gotowe elementy objęte biblioteką graficzną. Jest ono docelowo przeznaczone dla podmiotów, które tworzą urządzenia oparte na mikrokontrolerach z interfejsami graficznymi do prezentacji informacji lub sterowania. Oprogramowanie charakteryzuje się unikalnym na rynku językiem opisu interfejsu oraz możliwością wykorzystania go na mikrokontrolerach różnego rodzaju. Jest to nowatorskie rozwiązanie, które wspomaga proces projektowania i implementowania bardziej zaawansowanych aplikacji na niedrogich urządzeniach.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty