29.07.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29 lipca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.179.2021.2.JK

Zastosowanie art. 22 ust. 2c ustawy oraz przypisanie transportu podmiotowi pośredniczącemu, a także określenie, która z dostaw stanowi „dostawę ruchomą”, a która „dostawę nieruchomą” oraz opodatkowania tych dostaw.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 14 kwietnia 2021 r. (data wpływu 19 kwietnia 2021 r.), uzupełnionym pismem z 21 czerwca 2021 r. (data wpływu 22 czerwca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • zastosowania art. 22 ust. 2c ustawy oraz przypisania transportu podmiotowi pośredniczącemu – jest prawidłowe;
  • określenia, która z dostaw stanowi „dostawę ruchomą”, a która „dostawę nieruchomą” oraz opodatkowania tych dostaw – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 kwietnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania art. 22 ust. 2c ustawy oraz przypisania transportu podmiotowi pośredniczącemu, a także określenia, która z dostaw stanowi „dostawę ruchomą”, a która „dostawę nieruchomą” oraz opodatkowania tych dostaw. Przedmiotowy wniosek uzupełniono 22 czerwca 2021 r. o przeformułowane pytania, uzupełnienie opisu sprawy oraz dokument, z którego wynika sposób reprezentacji Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:B

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie sformułowane w piśmie z 21 czerwca 2021 r.).

A (dalej: Spółka, Wnioskodawca lub Sprzedawca) dokonuje sprzedaży produktów na rzecz B z siedzibą w Wielkiej Brytanii (dalej: Nabywca), a ten z kolei sprzedaje wspomniane produkty do swojego klienta. Towary transportowane są bezpośrednio z miejsca transportu/wysyłki, tj. z zakładu Spółki do klienta Nabywcy, z siedzibą na terytorium UE. Transakcja ta stanowi więc tzw. „transakcję łańcuchową” w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne