Interpretacja indywidualna z dnia 27 kwietnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.97.2021.2.SR
Możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2021 r. (data wpływu 21 stycznia 2021 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 marca 2021 r. (data wpływu 29 marca 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 stycznia 2021 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.
Wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), w związku z powyższym pismem z dnia 23 marca 2021 r., nr 0113-KDIPT2-2.4011.97.2021.1.SR, wezwano Wnioskodawcę na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, do jego uzupełnienia pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.
Wezwanie wysłane zostało za pośrednictwem platformy ePUAP w dniu 23 marca 2021 r. (skutecznie doręczone w dniu 23 marca 2021 r.), zaś w dniu 29 marca 2021 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynęło uzupełnienie wniosku.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest z wykształcenia matematykiem. Zawodowo zajmuje się tworzeniem i rozwijaniem programów komputerowych wykorzystywanych do analizy finansowej oraz analizą finansową – jest licencjonowanym aktuariuszem, wpisanym do rejestru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Wnioskodawca od stycznia 2017 r. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w …, firmie doradztwa finansowego, w pełnym wymiarze czasu pracy. Wynagrodzenie należne Wnioskodawcy ze stosunku pracy ustalone zostało w kwocie stałej wyrażonej brutto. Dodatkowo Wnioskodawca otrzymuje od pracodawcy dodatkowe świadczenia pieniężne, np. bonus roczny (tzn. premie) oraz różnego rodzaju świadczenia niepieniężne, które są traktowane jako przychód ze stosunku pracy, np.: ubezpieczenie grupowe z funduszem kapitałowym, ubezpieczenie indywidualne, prywatna opieka medyczna. … jest spółką typu Centrum Usług Wspólnych, która świadczy usługi na rzecz innych spółek z grupy … w Polsce i pozostałych krajach. Lista obowiązków Wnioskodawcy zmieniała się na przestrzeni lat, w praktyce jednak od czerwca 2017 r. praca Wnioskodawcy ogranicza się do pracy w zespołach odpowiedzialnych za tworzenie oprogramowania wspomagającego świadczenie usług aktuarialnych. Wnioskodawca tworzy i rozwija oprogramowanie w języku programowania ….. Programy współtworzone przez Wnioskodawcę przetwarzają dane i uwzględniając zmienne warunki rynkowe, wspomagają świadczenie usług aktuarialnych – obliczania ryzyka oraz wartości bieżącej projektów finansowych, w szczególności długoterminowych lub obarczonych ryzykiem. Programy te tworzone są np. dla celów kalkulacji rezerw, sprawozdawczości finansowej oraz analizy sytuacji finansowej spółek. Prace nad oprogramowaniem można zasadniczo podzielić na trzy etapy: 1) projektowanie – pogłębienie wiedzy z danej dziedziny, której oprogramowanie ma służyć (np. Międzynarodowych Standardów Rachunkowości) oraz przygotowanie zarysu projektu oprogramowania; 2) programowanie – przygotowanie programu poprzez pisanie kodu; 3) weryfikacja – testowanie oprogramowania oraz naprawianie błędów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty