Interpretacja indywidualna z dnia 14 kwietnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.85.2021.4.MM
Uznanie majątku przeniesionego w wyniku Podziału za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 ust. 27e ustawy o VAT oraz wyłączenia transakcji z opodatkowania podatkiem VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z 17 lutego 2021 r. (data wpływu 18 lutego 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania majątku przeniesionego w wyniku Podziału za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 ust. 27e ustawy o VAT oraz wyłączenia transakcji z opodatkowania podatkiem VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 lutego 2021 r. wpłynął ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania majątku przeniesionego w wyniku Podziału za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 ust. 27e ustawy o VAT oraz wyłączenia transakcji z opodatkowania podatkiem VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.
We wniosku wspólnym złożonym przez:
- Zainteresowanego będącego stroną postępowania: A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
- Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:B. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
- Charakterystyka Wnioskodawcy i Zainteresowanego Wnioskodawca oraz Zainteresowany są polskimi rezydentami podatkowymi. Spółki posiadają jednego, tego samego 100% udziałowca, tj. C. S.a.r.l., będącego spółką kapitałową z siedzibą w (…), adres: (...) (dalej: „Udziałowiec”). Numer identyfikacji podatkowej Udziałowca to: (...). Głównym obszarem działalności Wnioskodawcy jest produkcja i dystrybucja (...) („Działalność Operacyjna”, „Działalność związana z produkcją (...)”). Działalność Zainteresowanego polega w szczególności na produkcji i dystrybucji (...) („Działalność związana z produkcją (...)”). Oprócz wykonywania Działalności Operacyjnej, Wnioskodawca prowadzi również kompleksową działalność obejmującą doradztwo w zakresie działań reklamowych i marketingu oraz zarządzanie znakami towarowymi i innymi prawami własności intelektualnej (dalej: „Działalność Marketingowa”) - obejmującą zarówno rynki krajowe jak i zagraniczne. W szczególności, Wnioskodawcy przysługują prawa wyłączne do znaków towarowych (dalej: „Znaki Towarowe”) oraz inne prawa własności intelektualnej (np. prawa do wzorów przemysłowych, autorskie prawa majątkowe), związane z produktami własnymi Wnioskodawcy lub produktami Zainteresowanego. Działalność Marketingowa prowadzona jest w zakresie produktów własnych Wnioskodawcy jak i na rzecz Zainteresowanego na podstawie zawartej umowy o świadczenie usług marketingowych. Dodatkowo, Wnioskodawca udziela licencji na korzystanie ze Znaków Towarowych na rzecz Zainteresowanego jak i na rzecz innego podmiotu z grupy, tj. spółki D. z siedzibą na terenie (…), adres: (...) (dalej: „D.”), Numer identyfikacji podatkowej D. to: (...). Głównym rodzajem działalności D. jest sprzedaż wyrobów (...) terenie (…). Z uwagi na odmienny charakter Działalności Marketingowej obu linii produktowych związanych z działalnością Wnioskodawcy i Zainteresowanego (wynikający z odmiennego charakteru samych produktów/rynków), w strukturze Wnioskodawcy wyodrębniono dwa osobne Działy odpowiedzialne za prowadzenie Działalności Marketingowej - jeden obsługujący Działalność związaną z produkcją (...) (dalej: Dział Marketingowy X.), drugi obsługujący Działalność związaną z produkcją (...) (dalej: Dział Marketingowy Y.). Oba Działy zostały formalnie wyodrębnione w strukturze Wnioskodawcy na podstawie uchwały Zarządu i działają w formie oddziałów zarejestrowanych w KRS (dalej również: „Oddział”). Aktualnie, z przyczyn opisanych w dalszej części Wniosku planowany jest podział przez wydzielenie Wnioskodawcy w trybie przewidzianym w art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U.2020.1526 t.j. z dnia 4 września 2020 r.; dalej „KSH”), tj. poprzez przeniesienie części majątku Wnioskodawcy (Dział Marketingowy Y.) na podmiot z tej samej grupy kapitałowej, tj. Zainteresowanego (dalej: „Podział”).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty