Interpretacja indywidualna z dnia 8 kwietnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.128.2020.1.MG
skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 4 lutego 2021 r. (data wpływu 8 lutego 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi działalność rolniczą, w tym również działy specjalne produkcji rolnej związane z chowem i hodowlą drobiu.
Wnioskodawca w zakresie związanym z działami specjalnymi produkcji rolnej jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wnioskodawca nie prowadzi ksiąg rachunkowych z uwagi na to, że wysokość jego przychodów ze sprzedaży nie przekracza równowartości 2 mln Euro. Podatek dochodowy jest przez niego płacony na podstawie norm szacunkowych, które wynikają z wydanej decyzji organu podatkowego. W każdym roku podatkowym organ podatkowy wydaje decyzję, która określa wysokość tego podatku.
W związku z formą opodatkowania Wnioskodawcy nie rozlicza faktycznie uzyskanego przychodu i faktycznie poniesionych kosztów. Co za tym idzie - nie dokonuje on również odpisów amortyzacyjnych od posiadanych środków trwałych, w tym gruntów, budynków, budowli oraz maszyn i urządzeń.
Wnioskodawca zamierza dokonać sprzedaży Fermy Drobiu składającej się z 4 kurników oraz infrastruktury towarzyszącej. W oddzielnym wniosku o interpretację indywidualną Wnioskodawca wystąpił o ocenę czy przedmiot transakcji powinien być traktowany na gruncie podatku od towarów i usług jako zorganizowana część przedsiębiorstwa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty