24.03.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24 marca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.89.2021.1.MK

ustalenie czy środki pieniężne, które wpływają na rachunek bankowy Wnioskodawcy na opłacenie w imieniu Kupującego kosztów przesyłki zakupionego towaru, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a tym samym powinny być uwzględnione przy obliczaniu limitu zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 lutego 2021 r. (data wpływu 10 lutego 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy środki pieniężne, które wpływają na rachunek bankowy Wnioskodawcy na opłacenie w imieniu Kupującego kosztów przesyłki zakupionego towaru, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a tym samym powinny być uwzględnione przy obliczaniu limitu zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy środki pieniężne, które wpływają na rachunek bankowy Wnioskodawcy na opłacenie w imieniu Kupującego kosztów przesyłki zakupionego towaru, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a tym samym powinny być uwzględnione przy obliczaniu limitu zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej. Wnioskodawca korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług z uwagi na nieprzekraczanie limitu sprzedaży, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca prowadzi sprzedaż detaliczną towarów za pośrednictwem Internetu. Towary wysyłane są Kupującym za pośrednictwem firm kurierskich. W regulaminie sprzedaży zawarty jest zapis: „Kupując bezpośrednio w naszym sklepie lub poprzez aukcje ... (klient) automatycznie udziela Sprzedającemu pełnomocnictwa na jednorazowe zawarcie umowy z firmą realizującą odpłatną dostawę zamówionych towarów na nadanie przesyłki w imieniu i na koszt Kupującego”. Każdy Kupujący w celu sfinalizowania transakcji zakupu jest zobowiązany do zaakceptowania powyższego zapisu regulaminu. Kupujący dokonuje zapłaty na rachunek bankowy Wnioskodawcy kwoty za zakupiony towar powiększonej o koszty przesyłki należne dostawcy. Firmy kurierskie wystawiają miesięczne faktury, które dokumentują poniesione przez Wnioskodawcę koszty dostawy sprzedanych towarów. Otrzymywane od Kupujących kwoty na pokrycie kosztów przesyłki są ujmowane w prowadzonej przez Wnioskodawcę ewidencji sprzedaży na potrzeby podatku od towarów i usług. W powyższej ewidencji są więc ujęte kwoty sprzedanych towarów łącznie z kosztami przesyłek tych towarów. W dodatkowej ewidencji Wnioskodawca prowadzi miesięczne koszty dostawy sprzedanych towarów na podstawie faktur otrzymanych z firm kurierskich po zakończeniu miesiąca. Różnica tych kwot stanowi podstawę do ewidencji sprzedaży uprawniającej do zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne