Interpretacja indywidualna z dnia 22 marca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.626.2020.2.NF
Prawo do odliczenia przez Wnioskodawcę podatku VAT z otrzymanej faktury.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 grudnia 2020 r. (data wpływu 18 grudnia 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 lutego 2021 r. (data wpływu 18 lutego 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia przez Wnioskodawcę podatku VAT z otrzymanej faktury – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 grudnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia przez Wnioskodawcę podatku VAT z otrzymanej faktury. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 16 lutego 2021 r. o doprecyzowanie opisu sprawy, przeformułowanie zadanego pytania i przedstawienie własnego stanowiska w sprawie.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Dnia 31 sierpnia 2020 r. będąc małżeństwem Wnioskodawca wraz z żoną nabyli razem z majątku wspólnego nieruchomość położoną w (…). Następnie Wnioskodawca wprowadził ww. nieruchomość na stan środków trwałych do swojej firmy (przyjęcie środka trwałego). Od tej pory wszystkie koszty związane z daną nieruchomością ponosi w 100% firma (…) i na tą firmę – zdaniem Wnioskodawcy – powinny być wystawione faktury VAT.
O tym fakcie Wnioskodawca poinformował Spółdzielnię (…) oraz złożył oświadczenie zawierające prośbę o wystawianie faktur na firmę Wnioskodawcy.
Spółdzielnia odmówiła wystawienie faktury związanej z eksploatacją nieruchomości na firmę Wnioskodawcy twierdząc, że może tylko wystawić fakturę prywatnie na małżeństwo (…) powołując się na art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Artykuł ten mówi co powinna zawierać faktura. Z ww. artykułu nie wynika, że dane nabywcy powinny być pobrane z aktu notarialnego. Byłoby to w opinii Wnioskodawcy niezgodne z prawdą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty