22.02.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22 lutego 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.728.2020.2.MJ

Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 3 grudnia 2020 r. (data wpływu 4 grudnia 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 2 lutego 2021 r. (data wpływu 2 lutego 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 grudnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową. Wniosek został następnie uzupełniony pismem z dnia 2 lutego 2021 r. (data wpływu 2 lutego 2021 r.).

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą pod (…), (zwany dalej Przedsiębiorcą) od dnia 1 listopada 2015 r. Przedsiębiorca posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium RP w myśl art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej Ustawą o PIT). Przedsiębiorca korzysta z formy opodatkowania podatku liniowego.

Przedsiębiorca klasyfikuje swoją działalność gospodarczą w zakresie tworzenia i rozwijania Oprogramowania w ramach klasy 62.01 Z (Działalność związana z Oprogramowaniem), zgodnie z treścią Załącznika Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) Część II - Schemat klasyfikacji (dalej: Załącznik Schemat klasyfikacji) do Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) z dnia 24 grudnia 2007 r. (dalej: Rozporządzenie PKD 2007).

8. Wszystkie te [ww.] wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 w zw. z art. 23 ust. 1 ustawy o PIT. 9. Całość przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej Wnioskodawcy nie pochodzi wyłącznie ze sprzedaży autorskiego oprogramowania. Wnioskodawca uzyskuje przychody z usług świadczonych w ramach Umowy o świadczenie usług, w ramach której część wyodrębnionego wynagrodzenia stanowi przychód ze sprzedaży autorskiego oprogramowania, a część to przychód z zakresu świadczenia pozostałych usług. 10. Wnioskodawca nie zamierza skorzystać z preferencyjnej stawki podatku w odniesieniu do całości przychodu osiągniętego od Spółki. Wnioskodawca zamierza stosować preferencyjną stawkę podatku do usług polegających na wytworzeniu i rozwijaniu oprogramowania tj. tworzeniu kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. 11. Wnioskodawca prowadzi odrębną ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od 1 stycznia 2019 r. Ewidencja nie jest prowadzona od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej zmierzającej do wytworzenia, rozwinięcia, ulepszenia kwalifikowanego IP. Ewidencja jest prowadzona od dnia, kiedy zgodnie z przepisami prawa było to możliwe. 12. Wnioskodawca zamierza skorzystać z preferencyjnej 5% stawki podatku dochodowego od osób fizycznych od 1 stycznia 2019 r. 13. Wnioskodawca zamierza opodatkować preferencyjną 5% stawką dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży usługi. 14. Opisane informacje/dane/warunki/zdarzenia - miały i mają miejsce. Wniosek nie dotyczy zdarzenia/ zdarzeń przyszłych. 15. Przedmiotowe pytania dotyczą następujących lat podatkowych: 2019 i 2020.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne