Wyrok SN z dnia 18 listopada 2021 r., sygn. III USKP 76/21

Mnogość schorzeń, która powoduje trudność w ustaleniu stopnia naruszenia sprawności organizmu chorego, może uprawnienie sądu wynikające z art. 285 § 2 k.p.c. przekształcić w obowiązek dopuszczenia opinia biegłych wydanej po wspólnym badaniu i analizie dokumentacji lekarskiej, uwzględniającej wyniki badania jako całości i zawierającej wspólną konkluzję co do oceny zdolności zatrudnienia osoby badanej.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dawid Miąsik (przewodniczący)

SSN Józef Iwulski

SSN Romualda Spyt (sprawozdawca)

w sprawie z odwołania T. K. ‎od decyzji Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w L. o ustalenie stopnia niepełnosprawności, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 18 listopada 2021 r., skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Okręgowego w L. z dnia 18 września 2019 r., sygn. akt VIII Ua (…),

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w L. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w L., wyrokiem z dnia 7 lutego 2019 r., po rozpoznaniu sprawy T. K. przeciwko Wojewódzkiemu Zespołowi do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w L. o ustalenie stopnia niepełnosprawności, na skutek odwołania T. K. od orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w L. z dnia 15 maja 2018 r., oddalił odwołanie.

Na podstawie dowodu z opinii biegłych z zakresu chirurgii, neurologii, psychiatrii i psychologii, ustalono w sprawie, że stan zdrowia wnioskodawcy - w zakresie specjalizacji tych biegłych - łącznie powoduje lekki stopień niepełnosprawności na stałe; symbol niepełnosprawności 02-P. Biegli rozpoznali u wnioskodawcy zespół uzależnienia od alkoholu, osobowość nieprawidłową, cechy organicznego uszkodzenia OUN o niewielkim nasileniu, padaczkę alkoholową w wywiadzie oraz stan po złamaniu goleni prawej. Wyjaśnili, że w opinii biegłych psychiatry i psychologa, opiniowany nie jest osobą upośledzoną umysłowo ani psychicznie. Jest uzależniony od alkoholu. Uzależnienie wymaga abstynencji od alkoholu oraz podjęcia leczenia w lecznictwie odwykowym. Zaburzenia osobowości nie są chorobą psychiczną. Padaczka alkoholowa występuje po przerwaniu ciągu picia i występowanie napadów padaczkowych jest związana z nadużywaniem alkoholu. Nie ma dokumentacji z leczenia w oddziale neurologicznym ani z pobytów w oddziałach ratunkowych z powodu napadów padaczkowych i zdaniem biegłej neurolog, padaczka alkoholowa nie powoduje niepełnosprawności. Z kolei przebyte w 2012 r. złamanie goleni prawej nie powoduje u opiniowanego dolegliwości ze strony układu kostno-stawowego. W badaniu ortopedycznym stwierdzono: ruchy w stawach skokowych symetryczne, chód sprawny, bez zaników mięśni dlatego z powodów ortopedyczne - urazowych, nie stwierdza się niepełnosprawności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty