29.09.2021 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 29 września 2021 r., sygn. II PSKP 48/21

Pracownik, który pobiera emeryturę wojskową, nabywa prawo do odprawy emerytalnej na podstawie art. 94 ustawy o służbie cywilnej wówczas, gdy na skutek rozwiązania stosunku pracy rezygnuje z dotychczasowego życia zawodowego, wybierając świadczenie emerytalne jako podstawowe źródło swego utrzymania. Tylko wówczas można mówić o „rozwiązaniu stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę”.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Frańczak (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Bohdan Bieniek

‎SSN Halina Kiryło

w sprawie z powództwa M. D. ‎przeciwko Wojewódzkiemu Sztabowi Wojskowemu w Z. ‎o zapłatę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 29 września 2021 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w Z. z dnia 15 kwietnia 2019 r., sygn. akt IV Pa (…),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w Z. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Z. wyrokiem z dnia 16 stycznia 2019 r. oddalił powództwo M. D. przeciwko pozwanemu Skarbowi Państwa – Wojewódzkiemu Sztabowi Wojskowemu w Z. o zapłatę kwoty 37.469 zł tytułem odprawy emerytalnej.

W sprawie tej ustalono, że powód od dnia 3 lipca 1996 r. do dnia 31 stycznia 2016 r. pełnił czynną służbę wojskową, z której został zwolniony w związku z przejściem na emeryturę wojskową i otrzymał z tego tytułu odprawę. Ma on status emeryta wojskowego. Od dnia 2 maja 2016 r. do dnia 31 listopada 2017 r. powód był zatrudniony w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym Z. na podstawie umowy o pracę na stanowisku radcy prawnego. W dniu 30 października 2017 r. złożył wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia, a następnie w związku z rozwiązaniem umowy o pracę wniósł o zapłatę na jego rzecz odprawy emerytalnej. Obecnie prowadzi działalność gospodarczą pod firmą „D.” – ma aktywny status działalności w CEIGD. Powód ma 47 lat i nie spełnia tym samym warunków do uzyskania emerytury z powszechnego systemu ubezpieczenia społecznego.

Przy takich ustaleniach faktycznych Sąd Rejonowy oddalił powództwo jako nieuzasadnione. W pierwszej kolejności Sąd Rejonowy wskazał, że powód domagał się odprawy emerytalnej na podstawie art. 94 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (obecnie jednolity tekst: Dz.U. z 2021 r., poz. 1233). Przepis ten stanowi, że członkowi korpusu służby cywilnej, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę, przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia, a jeżeli członek korpusu służby cywilnej przepracował co najmniej 20 lat w służbie cywilnej, jednorazowa odprawa przysługuje w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia. Powyższe oznacza, że przesłanką pozytywną żądania odprawy emerytalnej jest ustanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę, a przesłanką negatywną wcześniejsze otrzymanie odprawy emerytalnej. W tym kontekście Sąd Rejonowy stwierdził, że wypłata odprawy w związku ze zwolnieniem ze służby wojskowej nie jest tożsama z wypłatą odprawy emerytalnej. Odprawy te mają bowiem odrębny charakter, choć obie mają charakter jednorazowy, a prawo do nich powstaje w związku z zakończeniem danego stosunku prawnego. O bezzasadności powództwa przesądza jednak brak związku między ustaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę, a w zasadzie brak przejścia na emeryturę z powszechnego systemu ubezpieczeń. Ponadto istotnym w sprawie było to, że po rozwiązaniu stosunku pracy powód nie zaprzestał aktywności zawodowej – czemu trudno się dziwić, bo ma 47 lat i wykształcenie prawnicze, umożliwiające mu dalszą pracę zawodową w ramach prowadzonej Kancelarii Radcy Prawnego. A zatem – w ocenie Sądu Rejonowego – mimo że nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy z pozwanym, to nie miało ono związku z przejściem na emeryturę i nie wiązało się z zakończeniem przez powoda aktywności zawodowej. Przyjęcie argumentacji powoda doprowadziłoby do absurdalnej wykładni art. 92k.p. czy art. 94 ustawy o służbie cywilnej, ponieważ emeryt wojskowy, niemający wymaganego wieku do nabycia emerytury z systemu powszechnego, który po odejściu ze służby wojskowej znajduje zatrudnienie na otwartym rynku pracy, aby uzyskać status emeryta wojskowego – pracownika, po krótkim czasie rozwiązywałby stosunek pracy, aby otrzymać odprawę emerytalną.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty